پوروشنکو: توافق صلح شرق اوکراین در معرض خطر است

حق نشر عکس AFP

در حالی که تنها چند ساعت به اجرای توافق جدید آتش‌بس در شرق اوکراین باقی مانده، پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین، گفته است حمله راکتی اخیر جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه، آتش‌بس را به مخاطره انداخته است.

آقای پوروشنکو همچنین روسیه را متهم کرد که با وجود توافق آتش‌بسی که در مینسک امضا شد، تهاجمش را "به شکلی قابل توجه افزایش داده است."

آمریکا نیز می‌گوید بسیار نگران گزارش‌هایی است که از ادامه حمایت نظامی روسیه از شورشیان این منطقه حکایت دارد.

جن ساکی، از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا گفت این گزارش‌‌ها که روسیه تدارکات تازه شامل تانک و سیستم های موشکی در اختیار شورشیان شرق اوکراین قرار داده، با روح توافقی که روز پنج‌شنبه در مینسک حاصل شد، مغایرت دارد.

هنوز مشخص نیست که حملات راکتی از جانب کدام یک از طرفین صورت گرفته اما هم ارتش اوکراین و هم شورشیان طرفدار روسیه در مناطق شرقی دونتسک و لوهانسک یکدیگر را به حمله به مناطق مسکونی متهم می‌کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز یکشنبه در یک جلسه اضطراری موضوع اجرای قرار داد آتش‌بس در شرق اوکراین را بررسی خواهد کرد.

این توافق با حضور روسای‌ جمهوری روسیه، اوکراین و فرانسه و صدراعظم آلمان در شهر مینسک، مرکز بلاروس، امضا شد و قرار است از شنبه شب اجرا شود.

خارج کردن سلاح‌های سنگین از مناطق درگیری و تبادل زندانیان از جمله شرایط آتش‌بس است.

رهبران کشورهای اروپایی هشدار داده‌اند که در صورتی که روسیه این آتش‌بس را رعایت نکند، تحریم‌های بیشتری علیه این کشور به اجرا خواهند گذاشت.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط