پیشروی‌ نیروهای بشار اسد در حلب

حق نشر عکس Reuters
Image caption میلیون‌ها نفر در جنگ داخلی سوریه آواره شده‌اند

نیروهای ارتش سوریه موفق شده‌اند چند روستا را در شمال حلب به تصرف خود در آورند.

فعالان مخالف دولت سوریه می‌گویند که نیروهای ارتش سوریه توانسته‌اند با پیشروی‌های خود در مناطق تحت کنترل مخالفان، یک مسیر مهم تدارکاتی شورشیان مستقر در حلب را تحت کنترل خود در آورند.

مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، می‌گوید درگیری‌های سنگین در این منطقه، منجر به بروز ترافیک شدیدی در جاده اصلی منتهی به مرز ترکیه شده است.

این مرکز گفته است که نیروهای دولتی سوریه در چندین روستای دیگر در شمال حلب مشغول نبرد با شورشیان هستند.

از سال ۲۰۱۲ به این سو، بخش‌هایی از شهر حلب در کنترل شورشیان و نیروهای دولتی است.

نیروهای ارتش سوریه به همراهی شبه‌نظامیان دولتی و نیروهای حزب الله لبنان پیشروی‌های ثابت و پی‌در‌پی در مناطق تحت کنترل شورشیان داشته‌اند و تلاش دارند تا غرب شهر را که در دست شورشیان مخالف اسد است، پس بگیرند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حلب از زمان آغاز ناآرامی‌های سوریه شاهد خرابی‌های گسترده بوده است

مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه که جنگ سوریه را رصد می‌کند، اعلام کرده که نیروهای دولتی راه اصلی منطقه شمال شرقی حلب به سوی مرز ترکیه را مسدود کرده‌اند.

این مرکز گفته است که پس از سقوط باشکوی در روستاهای حردتین و رتیان درگیری‌هایی میان نیروهای دولتی و شورشیان انجام گرفته است.

رامی عبدالرحمن، مدیر این مرکز گفته است که نیروهای دولتی به گلوله‌باران شهرک حیان پرداخته‌اند که در جاده‌ای است که به سوی دو روستای هوادار حکومت ختم می‌شود. این دو روستا ۱۸ ماه است که توسط شورشیان محاصره شده‌‌اند.

آقای عبدالرحمن به خبرگزاری فرانسه گفته است که نیروهای دولتی در این منطقه دو هدف دارند. یکی این که راه اصلی حلب به مرز ترکیه را که مهم‌ترین راه برای تجهیزات شورشیان است، مسدود کنند. هدف دوم، باز کردن مسیر به سوی دو روستای زهرا و نبل است.

روز دوشنبه روزنامه دولتی الوطن نوشته بود که نیروهای دولت سوریه در صدد آن هستند تا این هفته شهر حلب را به طور کامل به محاصره خود در آورند.

تحلیلگران می‌گویند پیشروی‌های نیروهای دولتی، احتمال برقراری آتش‌بس در منطقه را آن طور که مد نظر نماینده ویژه سازمان ملل بود، به شدت کاهش داده است.

مطالب مرتبط