آمریکا‌: روسیه باید دست از تظاهر در مورد اوکراین بردارد

حق نشر عکس AFP
Image caption جدایی طلبان نزدیک به مسکو در نزدیکی دبالتسفه

در پی درخواست ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از دولت اوکراین برای تسلیم نیروهایش در شهر استراتژیک دبالتسفه، سفیر آمریکا در سازمان ملل به شدت به روسیه تاخته و از مسکو خواسته است دست از تظاهر در مورد رفتارش در اوکراین بردارد.

آقای پوتین سه شنبه در بازدیدی از مجارستان همچنین گفت امیدوار است شورشیان اجازه دهند سربازانی که در دبالتسفه اسیر شده اند نزد خانواده هایشان برگردند.

درگیری های شدیدی روز سه شنبه در شهر مهم دبالتسفه گزارش شد و شورشیان می گویند که بیشتر شهر را در کنترل خود دارند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در این روز خواستار پایان فوری درگیری ها در این شهر شد.

قطعنامه ای که سه شنبه بعد از ظهر توسط روسیه تنظیم شده بوده و از همه طرف ها می خواست به توافق آتش بس احترام بگذارند به اتفاق آرا توسط اعضای شورا در نیویورک تصویب شد.

'دست از تظاهر بردارید'

در پی تصویب این قطعنامه سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل خطاب به روسیه گفت:‌ "دست از مسلح کردن جدایی طلبان بردارید. اعزام صدها دستگاه سلاح سنگین به آن سوی مرز علاوه بر نیروهایتان را متوقف کنید. دست از تظاهر و انکار کارهایی که دارید می کنید بردارید."

او افزود: "روسیه موافقتنامه هایی را امضا می کند و بعد هر چه در توان دارد برای تضعیف آنها انجام می دهد. روسیه مدعی حمایت از حاکمیت ملی کشورهاست و بعد طوری رفتار می کند که انگار مرزهای کشور همسایه اش وجود خارجی ندارد."

خانم پاور گفت "تناقض آمیز" است که روسیه قطعنامه تازه را تنظیم کرده "درحالی که از تعرضی تمام عیار" در اوکراین حمایت می کند.

ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل اظهارات خانم پاور را "توهین آمیز" خواند.

او گفت:‌ "از ابتدای این بحران، روسیه فعالانه خواستار توافق صلح از طریق یک دیالوگ فراگیر و شفاف بین همه طرف ها در مناقشه داخلی اوکراین شده".

جو بایدن هم روسیه را به نقض موافقتنامه مینسک متهم کرد.

معاون ریاست جمهوری آمریکا گفت که اگر روسیه به نقض این توافق ادامه دهد "هزینه برای روسیه افزایش خواهد یافت."

آقای بایدن پس از گفتگو با پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین گفت که او "قویا نقض آتش بس توسط نیروهای جدایی طلب در هماهنگی با نیروهای روسیه در داخل و اطراف شهر دبالتسفه را محکوم می کند."

توافق آتش بس هفته پیش در شهر مینسک پایتخت بلاروس با میانجیگری رهبران آلمان و روسیه میان روسیه و اوکراین امضا شد.

ناظران بین المللی که بر آتش بس نظارت دارند نتوانسته اند وارد این شهر شوند.

دبالتسفه برای نیروهای جدایی طلب و دولتی مهم است چون یک خط آهن استراتژیک آن را به دو استان دونتسک و لوهانسک که در کنترل شورشیان است وصل می کند.

پترو پوروشنکو تلاش های شورشیان برای گرفتن شهر را "حمله ای" به آتش بس خواند.

او پس از گفتگویی تلفنی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در بیانیه ای گفت: "امروز جهان باید جلوی متجاوز را بگیرد."

او در این بیانیه که در وبسایت ریاست جمهوری منتشر شد گفت: "من از اعضای دایم شورای امنیت می خواهم جلوی نقض بیشتر اصول بنیادی و مقررات سازمان ملل و یک جنگ تمام عیار در مرکز اروپا را بگیرند."

نبردی 'قابل درک'

حق نشر عکس AFP
Image caption بازدید آقای پوتین از مجارستان با اعتراضاتی روبرو شد

آقای پوتین که در بازدیدی از مجارستان اظهار نظر می کرد گفت امیدوار است موافقتنامه آتش بس از سوی دو طرف رعایت شود و گفت که از زمان اجرای توافق آتش بس در روز یکشنبه "به طور قابل توجهی" از شدت نبردها کاسته شده است.

او گفت که این مناقشه از طریق نظامی حل نخواهد شد، اما افزود که آنچه در دبالتسفه در حال وقوع است "قابل درک و قابل پیش بینی" بود.

او اضافه کرد "من امیدوارم که مقام های اوکراین جلوی زمین گذاشتن سلاح ها از سوی سربازان اوکراینی را نگیرند" و افزود که اگر این سربازان تسلیم شوند باید اجازه یابند نزد خانواده هایشان برگردند.

همزمان منابع آگاه در جمهوری خودخوانده دونتسک گفتند که ایستگاه پلیس و ایستگاه قطار دبالتسفه اشغال شده و حداقل ۸۰ درصد شهر تحت کنترل شورشیان است.

سایر گزارش ها که بعدا منتشر شد حاکیست ستاد ارتش در این شهر که بسیاری از نیروها در آن مستقر هستند تحت محاصره است.

شورشیان گفتند که تا ۳۰۰ سرباز اوکراینی در دبالتسفه تسلیم شده اند و تلویزیون روسیه تصاویری از آنچه گفت ۷۲ سرباز اسیر شده اوکراینی هستند نشان داد.

اوکراین گفت که گروهی از سربازانش در جریان یک شبیخون اسیر شده اند اما تسلیم شدن گروه بزرگی از آنها را رد کرد.

ارتش اوکراین همچنین تایید کرد که بخش هایی از شهر در اختیار شورشیان است.

هرچند دبالتسفه برای چند هفته در معرض تبادل آتش بوده است اما خبرنگاران می گویند این اولین نبردهای شدید در داخل شهر است.

به گفته سازمان حقوق بشر عفو بین الملل، اکثر ۲۵ هزار ساکن شهر قبلا تخلیه شده اند اما به خاطر نبردها حدود هفت هزار غیرنظامی هنوز موفق به فرار نشده اند.

آتش بسی که روز یکشنبه به اجرا گذاشته شد عموما رعایت شده است اما شورشیان اصرار دارند که این توافق شامل دبالتسفه نمی شود چون تقریبا شهر را محاصره کرده اند.

دو طرف همچنین هنوز سلاح های سنگین را از خط مقدم جنگ عقب نکشیده اند.

مطالب مرتبط