تقاضای تبرئه استراس کان از اتهام قوادی

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای استراس کان پیش‌تر گفته بود که در یک سال گذشته "تنها ۱۲ بار" به "سکس پارتی" رفته است

فردریک فیور، دادستان شهر لیل در فرانسه درخواست تبرئه دومنیک استراس کان، رئیس سابق صندق بین المللی پول را از اتهام قوادی مطرح کرده است.

آقای فیور اعلام کرده است که نتایج تحقیقات و مدارکی که در دادگاه مطرح شد برای گناهکار شناختن آقای استراس کان کافی نیست.

اظهارات دادستان یک روز پس از آن اعلام می‌شود که پنج نفر از شش شاکی آقای کان شکایت خود را پس گرفتند. چهار نفر از این شاکیان، زنان کارگر جنسی و شاکی دیگر یک انجمن معرفی شده است.

آنها شکایت خود را پس گرفتند و گفتند که نمی توانند ثابت کنند که آقای استراس کان از روسپی بودن زنان حاضر در مجالس "سکس پارتی" مطلع بوده است.

آقای استراس کان گفته بود که در یک سال گذشته "تنها ۱۲ بار" به "سکس پارتی" رفته است، اما نمی‌دانسته زنانی که در این میهمانی‌ها حضور می‌یافتند کارگر جنسی (روسپی) بوده‌اند.

اکنون قاضی دادگاه شهر لیل باید تصمیم بگیرد که آیا آقای استراس کان با آگاهی در این میهمانی‌ها حضور یافته و آیا اصولا نقشی در ترتیب دادن این "سکس پارتی‌ها" داشته است یا نه.

بنابر قوانین فرانسه، اگر کسی به اتهام قوادی (ترتیب دهنده رابطه تن‌فروشان و مشتریان آنها) گناهکار شناخته شود می‌تواند با مجازات حبس تا ۱۰ سال و جریمه نقدی تا مبلغ یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار روبرو شود.

این تازه ترین مورد اتهام در پرونده‌های مربوط به رسوایی‌های جنسی آقای استراس‌کان است.

در سال ۲۰۱۱ اتهام سوء استفاده جنسی و "تعرض" به نافیساتو دیالو، خدمتکار هتلی در نیویورک، به بازداشت چند روزه و کناره گیری آقای استراس‌کان از ریاست صندوق بین المللی پول انجامید.

این اتفاق هنگامی روی داد که آقای استراس‌کان خود را برای مقدمات شرکت در انتخابات رئیس جمهوری فرانسه آماده می کرد.

این پرونده سبب شد که او از نامزدی حزب سوسیالیست فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری کنار بکشد.

آقای استراس‌کان پس از مدت کوتاهی با خانم دیالو به توافق رسید و قراردادی بین این دو امضا شد که محرمانه باقی ماند و به این ترتیب پرونده مختومه اعلام شد.

مطالب مرتبط