انتقاد از نخست وزیر اسرائیل برای مخارج 'مفرط'

حق نشر عکس AP
Image caption هواداران آقای نتانیاهو می‌گویند یک کارمند سابق ناراضی این ادعاها را منتشر کرده است

دفتر بازرسی و حسابرسی در اسرائیل اعلام کرده که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور به شکل نامناسبی از بودجه دولتی برای خانواده اش خرج کرده است.

جوزف شاپیرا رئیس دفتر بازرسی و حسابرسی اسرائیل با انتشار گزارشی اعلام کرده که آقای نتانیاهو و همسرش سارا، به شکل "مفرط" از محل بودجه دولتی برای تهیه غذا، وسایل خانه و باغبانی محل سکونت خود هزینه کرده اند.

دفتر آقای شاپیرا فهرست برخی شواهد و مستندات خود را برای تحقیقات بیشتر به دادستانی کل اسرائیل فرستاده است.

آقای نتانیاهو وعده داده که برای کاهش هزینه هایش، به پیشنهادهای دفتر بازرسی و حسابرسی عمل کند.

با این حال نخست وزیر اسرائیل از "کارزار رسانه ای" که حول این گزارش شکل گرفته انتقاد کرده و گفته است هدف این کارزار، سرنگونی دولت اوست.

آقای نتانیاهو گفته است: "مطلقا هیچ اثری درباره تخطی از قوانین مربوط به بودجه عمومی در این گزارش وجود ندارد."

گزارش دفتر بازرسی و حسابرسی اسرائیل یک ماه پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور منتشر می شود. آقای نتانیاهو تلاش دارد تا پس از این انتخابات، زمام دولت را برای چهارمین بار به عهده گیرد.

بنا به گزارش آقای شاپیرا، بودجه ای که از محل درآمدهای مالیاتی برای نگهداری از محل سکونت رسمی نخست وزیر در اورشلیم (بیت المقدس) و خانه شخصی او در قیساریه در نظر گرفته شده در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ به دو برابر رسیده و بعد به نصف کاهش یافته است.

این گزارش با ذکر نمونه‌هایی از مخارج صورت گرفته در خانه آقای نتانیاهو این هزینه‌ها را "ناهماهنگ با اصول تناسب، تعادل، صرفه جویی و کارآیی" توصیف کرده است.

حق نشر عکس Haaretz
Image caption رسانه‌های اسرائیلی همسر آقای نتانیاهو را نیز هدف انتقاد قرار داده اند

در یکی از نمونه‌های ذکر شده در این گزارش، اقامتگاه رسمی نخست وزیر در سال ۲۰۱۱ مبلغ ۲۳ هزار دلار برای خرید غذا از رستوران هزینه کرده است در حالی که فهرست کارکنان این اقامتگاه نشان می دهد که یک آشپز در آن کار می کند.

گزارش دفتر بازرسی و حسابرسی اسرائیل همچنین می گوید هزینه ای که برای تامین البسه صورت گرفته دو و نیم برابر بودجه اختصاص یافته بوده و در مخارج نظافت اقامتگاه نخست وزیر "افراط" شده است.

بنا به این گزارش، کارکنان دفتر نخست وزیری اسرائیل گاهی اوقات مجبور شده اند هزینه‌های شخصی آقای نتانیاهو را از جیب خود بپردازند بدون آنکه این پول بعدا به آنها پرداخت شود.

همچنین در این گزارش، جزییات صورتحسابی آمده که برای یک مقاطعه‌کار برق در روز یوم‌کیپور صادر شده است. یوم‌کیپور مقدس‌ترین روز در تقویم یهودیان است و عموما همه کارها در اسرائیل در چنین روزی تعطیل می شود.

خبرنگار بی‌بی‌سی در اسرائیل می گوید هواداران آقای نتانیاهو ادعاهای مطرح شده در این گزارش را ناشی از افشاگری یک کارمند ناراضی سابق می دانند که با فعالیت رسانه‌های مخالف به طور گسترده ای انتشار یافته است.

هواداران آقای نتانیاهو معتقدند موضوعی در این گزارش برای عصبانی کردن افکار عمومی نیست.

با این حال خبرنگار بی‌بی‌سی می گوید مشکلات آقای نتانیاهو به انتشار این صورتحساب ها محدود نمی شود.

موضوع مهم این است که گزارش دفتر بازرسی و حسابرسی، رسیدگی به دو مساله را به دادستان کل اسرائیل واگذار کرده است.

یکی از این مسایل به همسر آقای نتانیاهو مربوط می شود که وجوه نقد حاصل از بازیافت بطری‌های خریداری شده از هزینه عمومی را برای خود نگه داشته است.

مساله دومی که دادستان کل اسرائیل باید درباره آن تصمیم بگیرد ابزار باغبانی هستند که بنا به صورتحساب برای اقامتگاه رسمی نخست وزیر خریده شدند اما به خانه شخصی او انتقال یافته اند.