امامعلی رحمان فساد را "کردار خطرناک ضددولتی" خواند

رحمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای رحمان در آستانه انتخابات با مسئولان نهادهای امنیتی و انتظامی ملاقات کرد

رئیس جمهوری تاجیکستان از فساد به عنوان "کردار خطرناک ضد دولتی" نام برده و گفته است که این عمل ننگین به اعتبار دولت در داخل و خارج کشور لطمه می‌زند.

این سخنان امامعلی رحمان بعد از ظهر سه‌شنبه‌ 17 فوریه در جلسه شورای امنیت ملی تاجیکستان که 10 روز قبل از انتخابات پارلمانی و مجالس محلی این کشور دایر شد، ایراد شد.

آقای رحمان در این همایش که به بررسی مسائل مربوط به تأمین امنیت اقتصادی، مبارزه با فساد و تأمین قانونمندی اختصاص داشت، نهادهای ذیربط دولتی را به تحکیم انتظام مالی، استفاده مؤثر از مبالغ بودجه و تشدید مبارزه علیه فساد فرا خوانده است.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعات ریاست جمهوری تاجیکستان، آقای رحمان به موارد زیاد فساد به هنگام توزیع قطعات زمین برای بنیاد منازل و پرداخت معاش معلولان تأکید کرده و به مسئولان ذیدخل دستور داده است که در این بخشها مبارزه با فساد را تشدید کنند.

پرزیدنت رحمان خواستار بازگرداندن کامل مبالغ مالی به سرقت رفته به بودجه شده، از یک فقره به فقره دیگر گذراندن خراجات بودجه را ممنوع کرد. وی گفت که این مبالغ باید به بودجه بازگردانده شود.

رئیس جمهوری تاجیکستان از مقامات انتظامی خواست که حتی اگر خویشاوندان خودش نیز به جرمی دست زنند، علیه آنها "چاره اندیشی" کنند: "حتی از نام پرزیدنت سوء استفاده می کنند، جین (خواهرزاده) من هم باشد، ببرید، نزد قانون جواب گوید."

دلمراد دولت زاده، رئیس دیوان محاسبات تاجیکستان، در جلسه شورای امنیت گزارش داد که این نهاد در ظرف دو سال فعالیت خود، بیش از 85 میلیون سامانی (معادل حدود 15 میلیون دلار) را به بودجه دولت برگردانده است.

از جمله، به گفته آقای دولت زاده، در جریان بازرسی فعالیت بانک ملی تاجیکستان به مقدار 15 میلیون سامانی خسارات مالی آشکار شده و از این مبلغ 10 میلیون سامانی به بودجه وارد گردیده است.

عبدالفتاح غایب، رئیس آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان، نیز از فعالیت پنج‌ساله این نهاد و از آشکار شدن حدود یک میلیارد سامانی (نزدیک 175 میلیون دلار) خسارات مالی در هنگام بازرسیها و به بودجه بازگرداندن 600 میلیون سامانی (بیش از 100 میلیون دلار) در این مدت گزارش داده است.

برکناری دادستانها

رئیس جمهوری تاجیکستان بویژه به نواقص جدی در فعالیت دادستانی کل این کشور اشاره‌ کرده و به یوسف رحمان اف، دادستان کل، دستور داده است که معاونانش و دادستانهای ولایتها را برکنار کند.

در پی این دستور آقای رحمان‌اف میرزاشریف شریف زاده، شریف قربان زاده، سراج‌الدین نورزاده، محمدخاجه ارباب اف، دادستانهای شهر دوشنبه و ولایات سغد و ختلان و بدخشان را از سمتهایشان برکنار کرده است. در اواخر ماه گذشته شیرخان سلیم زاده از سمت دادستان کل برکنار و آقای رحمان‌اف به این سمت منسوب شده بود.

طبق اطلاع رمضان رحیم‌زاده، وزیر امور داخله تاجیکستان، در ظرف پنج سال اخیر در این کشور حدود 12 هزار مورد جرایم مربوط به فساد ثبت شده، از این جمله، بیش از چهار هزار جنایت از جانب کارمندان انتظامی آشکار شده است.

امامعلی رحمان در کنار فساد علیه تروریسم و افراط گرايی "مبارزه بی‌امان" اعلام کرده است.

او به وزیر امور داخله تاجیکستان دستور داده که "در شهر و ناحیه‌های کشور با مردم مستقیما ملاقاتهایی انجام دهد و عرض و شکایات آنها را از جمله در مورد قانون‌شکنیهای خود کارمندان پلیس بشنود و برای برطرف کردن کمبودیها چاره‌جویی نماید".

در جلسه شورای امنیت تاجیکستان که در آستانه انتخابات پارلمانی و مجالس محلی این کشور دایر شد، اعضای دائمی و غیردایمی شورای امنیت، هیئت راهبری دیوان محاسبات و آژانس مبارزه با فساد، راهبران نهادهای امنیتی و انتظامی و وزارت و اداره‌های دیگر شرکت داشتند.

انتخابات پارلمانی و مجالس محلی تاجیکستان اول مارس برگزار می‌شود. در آن حدود 290 نامزد به کرسی پارلمان از هشت حزب سیاسی رسمی و نامزدهای مستقل شرکت می‌کنند. صدها نامزد به مجالس محلی در شهرها، نواحی و ولایات نیز با هم رقابت می‌کنند.

ناظران می‌گویند که مبارزات انتخاباتی تاجیکستان در فضایی عاری از شور و هیجان می‌گذرد و با توجه به کنترول شدید تلویزیونهای دولتی که وسیله تبلیغ در دست رئیس جمهور محسوب می‌شوند، بیشتر مردم در باره نامزدها و احزاب سیاسی مخالف اصلاً اطلاعی ندارند.

با این حال، به نظر می‌رسد که مقامات تاجیک نسبت به امنیت دولت در آستانه انتخابات پارلمانی و مجالس محلی چندان اطمینان خاطر ندارند. آقای رحمان همواره از گسترش افراط گرایی در میان جوانان تاجیک ابراز نگرانی کرده است.

به گفته منابع رسمی، نزدیک به 200 نفر از جوانان تاجیک در صف شبه نظامیان گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) در سوریه و عراق می جنگند. منابع مسنقل شمار این افراد را نردیک هزار نفر می دانند.

بعد از خروج نیروهای ناتو از افعانستان و با توجه به مراقبت نامؤثر از مرز تاجیکستان با این کشور، مقامات تاجیک و کشورهای دیگر آسیای میانه با خطر نفوذ اسلام گرایان تندرو از افغانستان مواجه هستند. فقر و فساد و بیکاری گسترده در این کشورها زمینه ساز بی ثباتی خوانده می شود.

مخالفان امامعلی رحمان که 23 سال باز زمام قدرت را در دست دارد، او را به تمرکز قدرت، خویش و قوم پرستی و سرکوب مخالفانش متهم می‌کنند و می‌گویند که نزدیکان و پیوندان او در دو دهه گذشته عمده ترین منابع ثروت ملی را به کنترول خود درآورده‌اند.

این در حالی است که صدها هزار نفر از اتباع این کشور به دلیلی بیکاری و نداشتن درآمد مالی همه ساله برای پیدا کردن روزی خانواده های خود به روسیه مهاجرت می کنند.

مطالب مرتبط