قرآن در رادیو فنلاند قرائت می‌شود

تمام متن قرآن در دسترس شنوندگان رادیو فنلاند قرار داده خواهد شد

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

تمام متن قرآن در دسترس شنوندگان رادیو فنلاند قرار داده خواهد شد

فنلاند اعلام کرده که قرآن، کتاب مقدس مسلمانان از اول تا پایان آن در رادیوی ملی این کشور خوانده خواهد شد.

رادیو و تلویزیون ملی فنلاند گفت در شصت برنامه نیم‌ساعته، قرآن قرائت خواهد شد. در این برنامه‌ها، بین دو کارشناس در مورد زمینه و معنای هر یکی از بخش‌ها گفت‌و‌گو خواهد شد.

رادیو تلویزیون ملی فنلاند می‌گوید این برنامه‌ها از هفتم مارس امسال آغاز می‌شود و هدفش افزایش دانش مردم از قرآن و فرهنگ مسلمانان فنلاند است.

انس الحجار، یکی از رهبران جامعه مسلمانان فنلاند در مورد هر بخش با پروفسور یاکو هامن-آنتیلا که متن قرآن را به فنلاندی ترجمه کرده است، بحث و گفت‌و‌گو می‌کند.

آقای هامن-آنتیلا می‌گوید "این مهم است که قرآن به صورت کامل خوانده شود و نه این که فقط مواردی انتخاب شوند که نشان می‌دهند اسلام بد و خشونت آمیز یا خوب و زیباست."

او می‌افزاید "تمام متن قرآن در دسترس شنوندگان قرار داده خواهد شد."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

بر اساس برآوردها در میان جمعیت ۵.۴ میلیونی فنلاند، شصت هزار مسلمان زندگی می‌کنند

تفسیر متن هزار و چهارصد ساله کار ساده‌ای نبوده است. پروفسور هامن-آنتیلا می‌گوید "ما درگیر مجادله نبودیم اما من و انس حجار اغلب یک بخش را می‌خواندیم اما دو نقطه نظر بسیار متفاوت نسبت به آن داشتیم."

او می‌افزاید "انس حجار از این متون، خوانشی با معانی کاربردی و امروزی دارد و من آن را به عنوان یک متن تاریخی می‌بینم که به زمان آفرینش خود گره‌ خورده است."

بر اساس برآوردها در میان جمعیت ۵.۴ میلیونی فنلاند، شصت هزار مسلمان زندگی می‌کنند.

رادیو و تلویزیون فنلاند می‌گوید بخش وسیعی از جامعه مسلمانان فنلاند در ساخت این برنامه مشارکت داشته و محصول پایانی را مورد تایید قرار داده‌اند.