اوکراین عقب کشیدن سلاح های سنگین توسط شورشیان را تایید کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای پوروشنکو گفت که اوکراین بخش اعظم سیستم های موشکی و توپخانه سنگین را عقب کشیده است

پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین می گوید که شورشیان نزدیک به روسیه در شرق کشورش مقدار "قابل توجهی" از سلاح های سنگین خود را عقب کشیده اند.

او که در تلویزیون صحبت می کرد گفت که نیروهای دولتی هم بخش اعظم سیستم های موشکی و توپخانه سنگین را عقب کشیده اند.

براساس توافق آتش بس که در ماه فوریه در شهر مینسک بلاروس امضا شد هر دو طرف باید سلاح های سنگین را تا اول مارس عقب می کشیدند.

به نظر می رسد که آن آتش بس علیرغم درگیری های پراکنده عمدتا رعایت می شود.

طرف های درگیری یکدیگر را به نقض آتش بس یا استفاده از آن برای تجدید قوا متهم کرده اند.

تصور می شود که از آوریل گذشته که نبردها در دو ناحیه شرقی دونتسک و لوهانسک شروع شده حداقل ۶ هزار نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر هم از خانه هایشان گریخته باشند.

آقای پوروشنکو سه روز پیش شورشیان را به بی رغبتی به عقب کشیدن سلاح های سنگین تحت نظارت بین المللی متهم کرده بود. ماموران سازمان امنیت و همکاری اروپا بر آتش بس توافق شده در مینسک نظارت دارند.

اما او روز دوشنبه گفت: "اوکراین بخش اعظم سیستم های موشکی و توپخانه سنگین را عقب کشیده است. جنگجویان مورد حمایت روسیه هم بخش قابل توجهی را عقب کشیده اند."

او افزود: "در مورد آتش بس هم، می شود گفت برقرار هست یا نیست - بسته به این دارد که از چه زاویه ای بنگرید."

به گفته او از روز ۱۵ مارس، زمانی که آتش بس رسما شروع شد، ۶۴ سرباز اوکراینی کشته شده اند و کل آمار کشته های ارتش اوکراین از زمان شروع شورش ها ۱۵۴۹ نفر است.

دو طرف قرار است یک نوار به عرض ۵۰ تا ۱۴۰ کیلومتر - بسته به سلاح های موجود در مناطق مختلف - ایجاد کنند.

همزمان در روز دوشنبه یک دیپلمات ارشد آلمانی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته پذیرفت که سلاح های دفاع مرگبار به اوکراین نفرستد.

پیتر ویتیگ سفیر آلمان در آمریکا گفت که آقای اوباما در جریان دیداری با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در کاخ سفید با این موضوع موافقت کرده بود چون با خانم مرکل هم نظر بود که "باید فضای لازم به تلاش های دیپلماتیک و سیاسی داده شود."

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پس از آن دیدار گفته بود که اگر دیپلماسی جاری برای پایان دادن به بحران در شرق اوکراین بی نتیجه بماند، آمریکا گزینه ارسال سلاح های دفاعی مرگبار به اوکراین را بررسی خواهد کرد.

مطالب مرتبط