یونان تهدید کرد برای خسارات جنگ جهانی دوم اموال آلمان را توقیف خواهد کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption از جمله اموال دولت آلمان در یونان، می‌توان به مدرسه باستان‌شناسی آلمان و موسسه گوته اشاره کرد

یونان تهدید کرده که اموال آلمان در این کشور را به عنوان غرامت برای خسارات دوران اشغال یونان توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم توقیف خواهد کرد.

نیکوس پاراسکووپولوس، وزیر دادگستری یونان گفته است که آماده است تا یک حکم دیوان عالی را که در سال ۲۰۰۰ صادر شد، تائید و اجرا کند.

در ده ژوئن ۱۹۴۴ در روستای دیستومو در مرکز یونان، ۲۱۸ غیرنظامی این روستا کشته شدند. در این حکم بر پرداخت پول به بازماندگان ۲۱۸ قربانی تاکید شده است.

دیوان عالی یونان رای داد که آلمان باید ۲۸ میلیون یورو به عنوان غرامت به بازماندگان این افراد بپردازد. رای دیوان عالی یونان هنوز به اجرا در نیامده است.

در رای دیوان عالی یونان اجازه ضبط و توقیف اموال در تملک دولت آلمان داده شده بود اما تا کنون این رای به اجرا گذاشته نشده است.

از جمله اموال دولت آلمان در یونان، می‌توان به مدرسه باستان‌شناسی آلمان و موسسه گوته اشاره کرد.

دولت یونان پیش از این هم از دولت آلمان خواسته بود تا غرامت خسارات چند میلیارد دلاری وارد شده به این کشور را بپردازد.

آلمان می‌گوید مساله پرداخت غرامت، پیش از اتحاد دو آلمان، در سال ۱۹۹۰ حل و فصل شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان می‌گوید وظیفه دارد تا مساله غرامت از آلمان را که به اشغال یونان توسط آلمان نازی بر می‌گردد، دنبال کند

اشتفن زیبرت، سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت که کشورش بر این باور تاکید دارد که این مساله از نظر قانونی و سیاسی حل شده است.

آقای زیبرت گفت: "ما باید روی موضوعات فعلی و نیز روی آن چه که امیدواریم یک آینده خوب باشد، تمرکز کنیم."

منظور سخنگوی خانم مرکل بحران بدهی‌های یونان و پیشنهادهای دولت یونان برای بازپرداخت این بدهی‌هاست.

دولت آلمان (غربی) در سال ۱۹۶۰ در چارچوب یک توافق‌نامه، ۱۱۵ میلیون مارک بابت غرامت اشغال به چند کشور پرداخت کرد.

اما یونان می‌گوید این توافق‌نامه پاسخگوی تمام موارد از جمله زیرساختارهای آسیب دیده، جنایات جنگی و وام گرفته شده به زور در دوران اشغال یونان نیست.

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان روز گذشته گفته بود که او وظیفه دارد تا مساله غرامت از آلمان را که به اشغال یونان توسط آلمان نازی بر می‌گردد، دنبال کند.

او گفته است که آلمان، سیاست "سکوت، حقه‌های حقوقی و تاخیر" را از زمان اتحاد در پیش گرفته است.

مناقشه بر سر پرداخت غرامت به یونان طی این سال‌ها در چندین دادگاه بین‌المللی مطرح شده اما تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

روابط آلمان و یونان بر سر بحران بدهی‌ها طی چند سال اخیر با تنش همراه بوده است. آلمان یکی از بزرگ‌ترین اعتباردهندگان به یونان محسوب می‌شود و این کشور توانسته تا کنون شرایط خود را برای اعطای وام به یونان تحمیل کند.

وزیران دولت آلمان از پروپاقرص‌ترین حامیان کاهش بودجه و عایدات دولت یونان بوده‌اند که این باعث بروز احساسات ضد آلمان در یونان شده است.

دولت چپگرای یونان که اخیرا با پیروزی در انتخابات پارلمانی شکل گرفت، به سیاست‌های ریاضتی اعتقاد چندانی ندارد. این در حالی است که ادامه این سیاست‌ها از شرایط دولت آلمان و سایر اعتباردهندگان برای ادامه کمک‌هاست.

مطالب مرتبط