نتایج یک نظرسنجی در اسرائیل: رقبای نتانیاهو پیش افتاده‌اند

حق نشر عکس AFP
Image caption مخالفان نتانیاهو در نظرسنجی‌ها پیش افتاده‌اند

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی روزنامه هاآرتص نشان می‌دهد مخالفان نتانیاهو از او پیش افتاده‌اند. زیپی لیونی و اسحاق هرتزوگ دو سیاستمداری که ائتلاف احزابشان، کمپ صهیونیست را شکل داده در این نظرسنجی از حزب لیکود که بنیامین نتانیاهو نامزد اصلی آن در انتخابات پارلمانی است بالاتر ایستاده اند.

همزمان با افزایش شکاف میان آرای احتمالی دو طرف در نظرسنجی‌های صورت گرفته در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو هم هشدار داده است که اگر هفته آینده مخالفان چپ میانه او به قدرت برسند امنیت ملی اسرائیل به خطر خواهد افتاد. او تاکید کرده است که اگر کمپ صهیونیست برنده انتخابات اسرائیل شود، در ایجاد دولت ائتلافی مشارکت نخواهد کرد. بنیامین نتانیاهو به روزنامه جروزالم پست گفته است که "اگر در این انتخابات ببازیم خطر جدی امنیت‌مان را تهدید می‌کند." به گفته او "اگر شکاف بین حزب لیکود و حزب کارگر به همین میزانی که تاکنون رشد کرده ادامه داشته باشد، هفته بعد هرتزوگ و لیونی (رهبران کمپ صهیونیست) با حمایت احزاب عرب، به نوبت نخست وزیر می‌شوند." بنیامین نتانیاهو در شرایطی از قدرت گرفتن رقبایش اظهار نگرانی می‌کند که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند ائتلاف دو نامزد رقیب چپ‌گرای او از حزب لیکود پیش افتاده است.

_________________________________________

انتخابات اسرائیل؛ احزاب از چپ به راست

قابل کلیک
 • یش‌عتید

  ×

  سال تاسیس: ۲۰۱۲

  تعداد کرسی در کنست: ۱۹

  رهبر: یائیر لپید

 • کارگر

  ×

  سال تاسیس: ۱۹۶۸

  تعداد کرسی در کنست: ۱۵

  رهبر: اسحاق هرتزوگ

 • هاتنوعا

  ×

  سال تاسیس: ۲۰۱۲

  تعداد کرسی در کنست: ۶

  رهبر: زیپی لیونی

 • مرتص

  ×

  سال تاسیس: ۱۹۹۲

  تعداد کرسی در کنست: ۶

  رهبر: زهاوا گالئون

 • حداش

  ×

  سال تاسیس: ۱۹۷۷

  تعداد کرسی در کنست: ۴

  رهبر: ایمن عوده

 • رعام – تعال

  ×

  سال تاسیس: ۲۰۰۶

  تعداد کرسی در کنست: ۴

  رهبر: ابراهیم صرصور

 • بلد

  ×

  سال تاسیس: ۱۹۹۵

  تعداد کرسی در کنست: ۳

  رهبر: جمال زحالقه

 • کولانو

  ×

  سال تاسیس: ۲۰۱۴

  تعداد کرسی در کنست: صفر

  رهبر: موشه کهلون

 • لیکود

  ×

  سال تاسیس: ۱۹۷۳

  تعداد کرسی در کنست: ۱۸

  رهبر: بنیامین نتانیاهو

 • بیت یهودی

  ×

  سال تاسیس: ۲۰۰۸

  تعداد کرسی در کنست: ۱۲

  رهبر: نفتالی بنت

 • اسرائیل خانه ما

  ×

  سال تاسیس: ۱۹۹۹

  تعداد کرسی در کنست: ۱۳

  رهبر: آویگدور لیبرمن

 • شاس

  ×

  سال تاسیس: ۱۹۸۲

  تعداد کرسی در کنست: ۱۱

  رهبر: آریه درعی

 • اتحاد یهودیت توراتی

  ×

  سال تاسیس: ۱۹۹۲

  تعداد کرسی در کنست: ۷

  رهبران: یاکوب لیتزمن و موشه گفنی

 • عام ایتانو

  ×

  سال تاسیس: ۲۰۱۴

  تعداد کرسی در کنست: صفر

  رهبر: الی یِشای

_________________________________________

شیمون پرز نخست وزیر پیشین اسرائیل روز پنجشنبه رسما حمایتش را از کمپ صهیونیست، رقبای آقای نتانیاهو اعلام کرد. آقای پرز از نخست وزیری اسحاق هرتزوگ حمایت کرده و گفته "او سیاستمداری است که می‌داند چطور میان شکاف‌ها پل بزند و جامعه اسرائیل را متحد کند."

Image caption شیمون پرز از کمپ صهیونیست، رقیب آقای نتانیاهو حمایت کرده است

تازه‌ترین نظرسنجی که هاآرتص روزنامه منتقد نتانیاهو از بررسی نظرات ۷۱۴ شهروند اسرائیلی به دست آورده از احتمال قدرت گرفتن کمپ صهیونیست حکایت دارد. بر اساس این نظرسنجی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل ۲۴ کرسی به کمپ صهیونیست می‌رسد، ۲۱ کرسی به حزب لیکود خواهد رسد، ائتلاف احزاب عرب و حداش (جبهه دموکراتیک صلح و برابری) ۱۳ کرسی به دست می‌آورند، دو حزب یش‌عتید (آینده‌ای هست) و هابایت هایهود (خانه یهود) هم هر کدام ۱۲ کرسی به دست خواهند آورد. نتایج نظرسنجی منتشر شده در روزنامه هاآرتص نشان می‌دهد که احزاب کولانا (همه ما)، شاس، مرتض، اتحاد یهودیت توراتی، یسرائیل بیتنو (اسرائیل خانه ما) هر کدام کمتر از ده کرسی به دست خواهند آورد. احزاب کوچک با کرسی‌های اندک‌شان از آن جهت اهمیت دارند که هیچ کدام از احزاب اسرائیل نمی‌توانند اکثریت کرسی‌های پارلمان یعنی ۶۱ کرسی را به دست آورند و برای تشکیل دولت ائتلافی ناچار خواهند بود با احزاب کوچک‌تر ائتلاف کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نتانیاهو گفته اگر ببازیم خطر جدی امنیت‌مان را تهدید می‌کند

هاآرتص نوشته است از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند پرسیده شده، فکر می‌کنند از بین بنیامین نتانیاهو و اسحاق هرتزوگ کدام یک شایسته پست نخست‌وزیری هستند، ۴۸ درصد نتانیاهو نخست‌وزیر فعلی را شایسته دانسته‌اند و ۳۴ درصد گفته‌اند هرتزوگ، نامزد ائتلاف مخالف او مناسب‌تر است. آقای نتانیاهو اوایل دسامبر (آذرماه) پارلمان اسرائیل را منحل کرد و خواهان برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی شد. او به دنبال تنش‌های سیاسی در دولت ائتلافی‌اش، زیپی لیونی، وزیر دادگستری، و یائیر لپید، وزیر دارایی را از دولت اخراج کرد و گفت که بیش از این مخالفت اعضای کابینه را با سیاست‌های دولت تحمل نمی‌کند. خانم لیونی با اسحاق هرتزوگ رهبر حزب کارگر ائتلاف کرد و با هم کمپ صهیونیست را شکل دادند که اکنون به جدی‌ترین رقیب انتخاباتی نتانیاهو تبدیل شده است. موقعیت بنیامین نتانیاهو در هفته‌های اخیر روز به روز متزلزل‌تر شده است. ده‌ها هزار نفر از شهروندان اسرائیلی شنبه شب در تل آویو علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور دست به تظاهرات زدند و خواهان تغییر او شدند.

مطالب مرتبط