سازمان ملل متحد: شیوع ابولا تا شش ماه دیگر پایان می‌یابد

حق نشر عکس MSF

یکی از مسئولان بهداشتی در سازمان ملل متحد به بی‌بی‌سی گفته است که شیوع ویروس ابولا در غرب آفریقا تا حداکثر ۶ ماه دیگر پایان می‌یابد.

اسماعیل شیخ احمد، رئیس بخش مقابله با ابولا به این امر اذعان داشت که سازمان ملل در رویارویی با این بحران دچار "اشتباه‌هایی" شده است.

او همچنین به بی‌بی‌سی گفت: "در ابتدای شیوع این ویروس احتمالا به دلیل عدم اطلاعات کافی تا حدی نگاهی متکبرانه و از بالا به پایین به موضوع وجود داشت. اما فکر می‌کنم حال درس‎های خود را در این زمینه آموخته‌ایم."

یک سال پس از شیوع این ویروس بیش از ۱۰ هزار نفر در اثر ابتلا به بیماری ابولا جان خود را از دست دادند.

سازمان خیریه پزشکان بدون مرز می‌گوید که "عدم انجام اقدامات لازم در سطح جهانی به منظور مقابله با شیوع ابولا عواقب بسیار غم‌انگیزی را به همراه داشت."

این سازمان با مرور وقایع سال گذشته می‌گوید که دول محلی و سازمان بهداشت جهانی به درخواست‌های آنها برای کمک اعتنایی نکردند.

بیشترین شمار مرگ و میر ناشی از موارد ابتلا به ابولا در گینه، لیبریا و سیرا‌لئون ثبت شده است.

گفته می‌شود اولین قربانی ابولا کودکی بود که در دسامبر ۲۰۱۳ در یکی از نقاط دوردست گینه جان خود را از دست داد.

سه ماه بعد سازمان بهداشت جهانی رسما شیوع ویروس ابولا را اعلام کرد و پنج ماه بعد از آن وضعیت اضطراری در سراسر جهان اعلام شد.

تا آن زمان ۱۰۰۰ نفر در اثر ابتلا به ابولا جان خود از دست داده بودند.

حق نشر عکس AP
Image caption عزاداری خانواده ای در لیبریه به مناسبت از دست دادن یکی از اقوام خود در اوایل ماه مارس سال جاری

هنری گری، مسئول هماهنگی فوریت‌های پزشکی در سازمان پزشکان بدون مرز، به بی‌بی‌سی گفت: "همه ما در ماه مارس و آوریل سال گذشته می‌دانستیم که یک چیزی تغییر کرده است و سعی کردیم سازمان بهداشت جهانی و حتی دول کشورهای مبتلا را متوجه این موضوع کنیم. اما متاسفانه کسی حرف ما را نشنید و احتمالا همین مسئله باعث شد که ابعاد اپیدمی تا این حد گسترده شود."

مسئولان این سازمان همچنین می‌گویند که در ابتدای بروز این بحران باید بیشتر از امکانات و منابع خود استفاده می‌کردند.

ادامه تهدیدها

به گفته این سازمان با آنکه موارد ابتلا به ابولا در بعضی کشورها کاهش یافته است، آمار کلی از ماه ژانویه سال جاری تاکنون به حد چشمگیری پایین نیامده است.

لیبریا پس از دو هفته اولین مورد ابتلا را گزارش کرده است که این مسئله امید به پایان شیوع این ویروس را تا حدی از بین برده است.

در گینه موارد ابتلا به این ویروس پس از یک دوره افت موقت در اوایل سال، مجددا افزایش یافته است.

بعضی از بیماران در سیرا‌لئون در فهرست مبتلایان به ابولا ثبت نشده‌اند و این به آن معناست که میزان شیوع کنونی آن ناشناخته مانده است.

تنها زمانی پایان شیوع ویروس ابولا رسما اعلام خواهد شد که هیچ مورد جدیدی از ابتلا به آن تا دست‌کم شش هفته صورت نگیرد.