پایه‌گذاری شهری جدید در شمال تاجیکستان

رحمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این نخستین طرح بنیاد شهری جدید در دوران استقلال تاجیکستان است

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، با شرکت در مراسمی به ساختمان شهری جدید در ولایت سغد، در شمال این کشور، پایه گذاشته و پیشنهاد کرده که این شهر "سیحون" خوانده شود.

سیحون نام عربی و کهن تر سیردریا، رودی است که از کوهستان تیانشان سرچشمه می‌گیرد و به دریاچه خوارزم یا آرال می‌ریزد. این رود از وسط شهر خجند، مرکز استان سغد تاجیکستان، می‌گذرد.

به گفته منابع رسمی، شهر مدرن سیحون در منطقه موسوم به میرزارَوات و دشت سامغار در شهرستان باباجان غفوراف، در نه کیلومتری شمال غرب شهر خجند، بنیاد خواهد شد.

آقای رحمان چند روز است در چارچوب برنامه های نوروزی در شمال تاجیکستان به سر می برد و طی این مدت تاسیسات زیادی را مانند باغ کمال خجندی، مجتمع قلعه خجند، یک آمفی تئاتر و مؤسسات دیگری را افتتاح کرده است.

سایت ریاست جمهوری تاجیکستان در این باره می‌نویسد: "باید تأکید نمود که آغاز بخشیدن به ساختمان شهر نو در سالهای استقلال دولتی تاجیکستان بار نخست صورت می‌گیرد و این بازگوی برآمدن کشور به سطح صفتاً نو رشد اقتصادی می‌باشد."

این منبع می‌فزاید که این "تدبیر کلان مقیاس" با سفارش آقای رحمان و در چارچوب "سیاست بنیادکاری و سازندگی" دولت تاجیکستان انجام می‌شود. طبق نقشه، قرار است در این شهر بیش از ۴۰ هزار خانواده یا بیش از ۲۵۰ هزار نفر از جمعیت شهر خجند و نواحی اطراف آن سکونت گزینند.

سایت ریاست جمهوری تاجیکستان در باره ضرورت بنیاد شهری جدید در شمال این کشور می‌نویسد: "سالهای آخر اهالی شهر و ناحیه‌های خجند، باباجان غفوراف، اَشت، قیراققّم، چکالُف و مستچاه خیلی افزوده، شماره‌اشان به زیاده از ۷۰۰ هزار رسیده است و ضرورت بنیاد محله‌های نو اهالی‌نشین (مسکونی)، از جمله با بناهای بسیارآشیانه (برج) معاصر به میان آمده است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption قرار است در شهر جدید بیش از 40 هزار خانواده سکونت گرینند

آقای رحمان خشت اول نخستین بناهای مسکونی را که از ۹ تا ۱۲ طبقه خواهند بود، در محل بنیاد شهر جدید گذاشته است. این شهر از ۱۹ قصبه یا محله عبارت خواهد بود و در آن ۱۷ مدرسه، ۳۱ کودکستان، ۱۴۰ فروشگاه و مغازه، ۴۰ میدانچه و تالار ورزشی، یک پایانه (ترمینال) مسافربری، بازار و دیگر تأسیسات اجتماعی ساخته می‌شوند.

به گفته منابع رسمی، این موضع دارای ۱۴ هزار هکتار زمین بکر است که در چارچوب طرح بنیاد شهر جدید آبیاری و در سه هزار هکتار از آن محلات مسکونی ساخته می‌شوند. در مرحله نخست یک هزار هکتار از این زمینها تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

برای آبیاری این زمینها دو پایگاه آبرسانی ساخته و ساختمان یک پایگاه دیگر در نظر گرفته شده است. آقای رحمان این دو پایگاه را افتتاح کرده و بار نخست آب را به زمینهای بکر جاری کرده است.

قرار است در ۱۰۰۰ هکتار از زمینهای اطراف شهر "سیحون" باغهای زردآلو، سیه‌آلو و شفتالو و بادام بنیاد شوند. مقامهای تاجیک می‌گویند که بنیاد این باغها که به خاطر صرفه‌جویی آب، به شیوه قطره‌ای شاداب می‌شوند، برای صادرات میوه مهم است.

به گفته آنها، بنیاد زیربناهای این شهر جدید پنجاه هزار شغل برای بیکاران فراهم خواهد ساخت که این امر به کاهش مهاجرت کاری به روسیه کمک می‌کند. مقامات اجرای این طرح را برای تأمین امنیت غذایی و سرپناه برای هزارها خانواده در شمال تاجیکستان نیز مؤثر ارزیابی می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در چارچوب طرح بنیاد شهر جدید بیش از 14 هزار هکتار زمین بکر آبیاری می شود

رئیس جمهوری تاجیکستان ضمن افتتاح این طرح از بازرگانان و سرمایه‌داران محلی در شمال تاجیکستان خواسته است که در بنیاد شهر جدید، تاکزارها (تاکستان‌ها) و باغ های اطراف آن و تأسیس کارخانه و مؤسسات در آنجا سهم گذارند و "هم خود منفعت بردارند و هم برای دیگران جای های کاری مهیا سازند."

این نخستین طرح بنیاد شهری جدید در دوران استقلال تاجیکستان است. هزینه بنیاد این شهر اعلام نشده، ولی مقامات می‌گویند که آغاز این طرح در سال ۲۰۱۵ که سال پایانی دهه بین‌المللی "آب برای حیات" است، نمادی از پیشرفت و آبادانی این کشور محسوب می‌شود.

برنامه دهه "آب برای حیات" که از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است، با پیشنهاد دولت تاجیکستان به اجرا رسیده و تابستان امسال همایشی بین‌المللی در مورد نتیجه‌گیری از آن با شرکت نمایندگان بیش از ۱۰۰ کشور جهان در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط