ملک سلمان از نخست وزیر عراق برای دیدار رسمی از عربستان دعوت کرد

حق نشر عکس AP
Image caption ملک سلمان بر مشارکت تمامی مردم عراق در مبارزه علیه داعش تاکید نهاده است

پادشاه عربستان از نخست وزیر عراق برای سفر به ریاض دعوت رسمی به عمل آورده است.

دربار عربستان با اعلام دعوت پادشاه این کشور از نخست وزیر عراق، گفته است که دولت سعودی امیدوار است این سفر به بهبود و گسترش روابط دو کشور کمک کند.

روابط عراق و عربستان از زمان آغاز تشکیل دولت جدید عراق به رهبری حیدر عبادی، نخست وزیر، بهتر شده است و فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق چندی پیش از عربستان دیدن کرد.

روابط عربستان سعودی و عراق در دوره زمامداری نوری مالکی، نخست سابق، به تیرگی گرایید. دولت سابق تحت تسلط تشکل‌های شیعه بود و منتقدان دولت آقای مالکی او را متهم می‌کردند که امکانات دولتی از جمله تشکیلات نظامی و امنیتی را در دست شیعیان متمرکز کرده و نسبت به سایر اقوام و مذاهب آن کشور به ویژه اعراب سنی تبعیض روا داشته است.

در تابستان گذشته، شبه‌نظامیان گروه داعش، که یک گروه اسلامگرای سنی است، بخش‌هایی از عراق را به تصرف خود در آورند در حالیکه نیروهای دولتی از برابر آنها عقب‌نشینی می‌کردند. مخالفان دولت سابق گفتند که سیاست‌های آقای مالکی باعث ناخرسندی اعراب سنی شده و زمینه مساعدی را برای قدرت گرفتن داعش فراهم آورده است.

حق نشر عکس AP
Image caption عبادی وعده داده است مناطق آزاد شده را به پلیس محلی بسپارد

آقای عبادی وعده داده است تمامی اقوام و پیروان تمامی مذاهب عراق را در اداره امور کشور مشارکت دهد هر چند حمایت دولت از تشکیل و فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در جنگ علیه داعش و اتهام بدرفتاری این گروه ها با اعراب سنی، انتقاداتی را برانگیخته است.

در زمان حکومت صدام حسین، قدرت سیاسی در دست اعراب سنی عراق بود. با سرنگونی صدام حسین، گروه‌های شیعه که برخی از آنها دارای گرایش‌های مذهبی بوده و با روحانیون شیعه در ایران نیز روایط نزدیکی دارند، به تدریج قدرت را در دست گرفته‌ و باعث ناخرسندی اقلیت‌های قومی و مذهبی و همچنین گروه های سیاسی سکولار شدند.

حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان نگران آن بوده‌اند که حکومت روحانیون شیعه در ایران از طریق روابط نزدیکی که با دولت و برخی تشکل‌های شیعیان عراق دارد در صدد گسترش نفوذ خود در آن کشور باشد. ظاهرا مقامات سعودی معتقدند که دولت آقای عبادی کمتر از دولت سابق عراق تحت نفوذ جمهوری اسلامی قرار دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption برخی شبه‌نظامیان شیعه به بدرفتاری با ساکنان سنی مناطق تحت اشغال داعش متهم شده‌اند

پیشتر، خبرگزاری سعودی گزارش کرده بود که پادشاه سعودی در تماس تلفنی با نخست وزیر عراق بر لزوم مشارکت تمامی گروه‌های قومی و دینی عراق در مبارزه علیه داعش تاکید کرده و نخست وزیر عراق نیز گفته است که پیروزی‌های اخیر علیه داعش "ثمره همکاری فرزندان تمام مردم عراق و نیروهای داوطلب تمامی مناطق عراق" بوده است.

براساس این گزارش، آقای عبادی همچنین گفت که مناطقی که از داعش پاکسازی می‌شود در اختیار نیروی پلیس محلی قرار می‌گیرد. ظاهرا نخست وزیر عراق در صدد بوده است نگرانی عربستان از ادامه حضور شبه‌نظامیان شیعه در مناطق عمدتا سنی‌نشین عراق را مرتفع کند. در برخی گزارش‌ها، شبه‌نظامیان شیعه به آزار ساکنان سنی مناطق جنگی متهم شده بودند.

چندی پیش، فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق که از کردهای آن کشور است، به ریاض سفر کرد و در جریان این سفر، دولت سعودی گفت که در نظر دارد سفارت خود در بغداد را پس از حدود بیست سال بازگشایی کند. روابط دیپلماتیک عراق و عربستان سعودی در پی حمله حکومت سابق عراق به کویت در سال ۱۹۹۰ قطع شد و عربستان سفارت خود در بغداد را بست. در سال ۲۰۰۹، دو کشور با مبادله سفیر موافقت کردند، اما تا کنون عربستان در بغداد سفیر مقیم نداشته است.

مطالب مرتبط