عفو بین‌الملل: پرتاب راکت توسط گروه‌های فلسطینی به اسرائیل جنایت جنگی است

حق نشر عکس AFP
Image caption در جنگ ۵۰ روزه اسرائیل با گروه‌های فلسطینی غزه، ۲۱۸۹ فلسطینی کشته شدند

سازمان عفو بین‌الملل گفته است راکت‌ها و خمپاره‌های پرتاب شده توسط گروه‌های پیکارجوی فلسطینی در زمان بحران غزه در تابستان سال گذشته، یک جنایت جنگی است.

این سازمان حقوق بشری در گزارش خود گفته است که پیکارجویان، "آشکارا" امنیت و جان غیرنظامیان در طول جنگ ۵۰ روزه با اسرائیل را "نادیده" گرفتند.

گفته شده که شش غیرنظامی اسرائیل و ۱۳ فلسطینی در نتیجه چنین حملاتی کشته شدند.

حماس که نوار غزه را در کنترل خود دارد، در واکنش گفته است که گزارش عفو بین‌الملل دارای اشتباهات فراوان و اتهامات نادرست است.

در جنگ ۵۰ روزه اسرائیل با گروه‌های فلسطینی غزه، ۲۱۸۹ فلسطینی کشته شدند. طبق آمار سازمان ملل ۱۴۸۶ غیرنظامی فلسطینی در میان کشته‌شدگان بودند.

در اسرائیل نیز ۶۷ سرباز و شش غیرنظامی کشته شدند.

طبق آمار سازمان ملل، بیش از ۴۸۰۰ راکت و ۱۷۰۰ خمپاره در حد فاصل ۸ ژوئیه و ۲۶ اوت از غزه به سوی اسرائیل پرتاب شد. در این میان ۲۲۴ پرتابه به مناطق مسکونی اسرائیل اصابت کرد.

سازمان عفو بین‌الملل خاطرنشان کرده که تمامی راکت‌های استفاده شده توسط حماس و سایر گروه‌های پیکارجو به دلیل این که سلاح‌های هدایت شونده نیستند، فاقد دقت هدف‌گیری هستند.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که اکثریت جمعیت ۸.۳ میلیونی اسرائیل در دسترس این راکت‌ها هستند و به همین دلیل "دایره وحشت" در اسرائیل، "گسترش" یافته است.

عفو بین‌الملل در گزارش خود موارد نقض قوانین بین‌المللی توسط گروه‌های فلسطینی در حین این جنگ ۵۰ روزه را قید کرده است.

این گزارش به مواردی چون انبار کردن راکت‌ها و سایر مهمات در ساختمان‌های غیرنظامی از جمله مدارس سازمان ملل و دست زدن به حملات از نزدیکی مناطق مسکونی اشاره کرده است.

سخنگوی حماس به بی‌بی‌سی گفته است که گزارش عفو بین‌الملل بر مبنای "روایت اسرائیلی‌ها" تنظیم شده است.

اما سخنگوی دولت اسرائیل از این گزارش استقبال کرده است.

مطالب مرتبط