شمار پناهجویان از سوریه 'بیش از دو برابر' شده است

حق نشر عکس GETTY
Image caption بیشترین آمار درخواست پناهندگی در سال گذشته متعلق به شهروندان سوریه بوده است

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید شمار پناهجویان در کشورهای توسعه یافته به بالاترین حد در ۲۲ سال اخیر رسیده است.

بر اساس این گزارش سازمان ملل، نزدیک به ۸۶۶ هزار پناهجو در حال حاضر درخواست‌های پناهندگی خود را ثبت کرده اند که نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد افزایش یافته است.

این گزارش می‌گوید در حال حاضر شمار پناهجویان در جهان به بالاترین حد از زمان آغاز جنگ بوسنی در اوایل دهه ۹۰ میلادی رسیده است.

جنگ و نا آرامی در سوریه و عراق اصلی‌ترین دلیل افزایش پناهندگان معرفی شده است.

آلمان با ۱۷۳ هزار درخواست پناهندگی، حدود ۳۰ درصد کل درخواست‌ها در اتحادیه اروپا، شاهد حضور بیشترین تعداد پناهجویان بوده است.

بنا به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان، پس از آلمان کشورهای آمریکا، ترکیه، سوئد، و ایتالیا بالاترین تعداد پناهجویان را به خود جلب کرده اند.

درخواست‌های پناهندگی نزدیک به ۶۰ درصد پناهجویان در این پنج کشور ثبت شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption گزارش سازمان ملل بدون در نظر گرفتن میلیون‌ها آواره سوری مستقر در لبنان و اردن تهیه شده است

ملیسا فلمینگ سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان گفته است افزایش شمار پناهجویان ارتباطی مستقیم با منازعات جاری در سوریه و عراق دارد که "بدترین بحران انسانی در دوران معاصر" را پدید آورده است.

خانم فلمینگ از کشورهای اروپایی خواسته است که با گشودن درهای خود به روی پناهجویان از خود همان سخاوتی را به نمایش گذارند که در دهه ۱۹۹۰ در قبال جنگ بالکان نشان دادند.

کمیساریای عالی پناهندگان می‌گوید در گزارش آماری خود میلیون‌ها شهروند آواره سوریه را که در لبنان و اردن پناه گرفته اند محاسبه نکرده است.

بیشترین درخواست پناهندگی در سال ۲۰۱۴ متعلق به شهروندان سوری است که حدود ۱۵۰ هزار نفر، بیش از دو برابر سال ۲۰۱۳، هستند.

از آغاز درگیری‌های سوریه در سال ۲۰۱۱، تخمین زده می‌شود که بیش از ۲۱۵ هزار تن کشته شده اند.

پناهجویان عراقی امسال با حدود ۶۹ هزار درخواست پناهندگی دومین رتبه را دارند.

گزارش سازمان ملل متحد می‌گوید شهروندان افغان سومین گروه بزرگ پناهجویان را تشکیل می‌دهند و پس از آنها پناهجویانی از صربستان، کوزوو و اریتره جای دارند.

نزدیک به یک چهارم پناهجویان ثبت شده در آلمان، شهروندان سوریه هستند.

در آمریکا، اغلب پناهجویان شهروندان مکزیک و دیگر کشورهای آمریکای مرکزی هستند که از دست باندهای مواد مخدر و گروه‌های تبهکاری گریخته اند.

بریتانیا در این گزارش با پذیرش بیش از ۳۱ هزار نفر هشتمین کشور بزرگ دریافت کننده درخواست پناهجویان معرفی شده است.