انتخابات محلی امروز فرانسه محکی برای انتخابات ریاست جمهوری دو سال دیگر

حق نشر عکس AFP

فرانسویها امروز (یکشنبه ۲۹ مارس/۹ فروردین) در مرحله دوم از انتخابات محلی کشور، به پای صندوقهای رای رفته‌اند.

بسیاری نتایج نهایی این انتخابات را به عنوان محکی برای انتخابات ریاست جمهوری کشور که قرار است در سال ۲۰۱۷ میلادی برگزار شود، تعبیر می‌کنند.

بر اساس نتایج دور اول این انتخابات که هفته پیش برگزار شد، حزب راست میانه رئیس جمهور سابق نیکولا سارکوزی "یو‌ ام‌ پی" (اتحاد برای جنبش مردمی) و متحدان آن موفق شد بیشترین آرا را کسب کنند.

حزب دست راستی "جبهه ملی" با کسب ۲۵ درصد آرا در ردیف دوم قرار گرفته و حزب حاکم سوسیالیست فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، با حدود ۲۰ درصد در رتبه سوم قرار گرفت.

در انتخابات محلی فرانسه مسایل و موضوعات محلی مانند مدارس ، آموزش و یا خدمات عمومی در راس مسایل مورد نظر رای‌دهندگان قرار دارد.

با توجه به نتایج دور اول، در رای گیری امروز (یکشنبه ۲۹ مارس) در بسیاری از حوزه‌های انتخابی رقابت اصلی بین "یو ام پی" و "جبهه ملی" خواهد بود.

به طور سنتی احزاب رقیب در مرحله دوم انتخابات با هدف شکست احزاب دست راستی و جلوگیری از قدرت گرفتن آنها وارد ائتلاف با یکدیگر می شوند. در همین رابطه نیز انتظار می‌رود که رای‌دهندگان از احزاب میانه پشتیبانی کنند.

سوسیالیستهای کشور که در این انتخابات موفق عمل نکردند در انتخابات شهرداریها و اتحادیه اروپا که سال گذشته برگزار شد نیز موفق نبودند.