اجباری شدن حضور دائمی دو نفر در کابین خلبان در تمام پروازهای استرالیا

حق نشر عکس ALL SPORT
Image caption شرکت هوایی کانتاس بزرگترین شرکت هوایی استرالیاست

دولت استرالیا به تمام خطوط هوایی این کشور دستور داده که حضور دائمی دو نفر را در کابین خلبان هواپیماهایی اجباری کنند که بیش از پنجاه سرنشین دارند.

این دستور که شامل تمام پروازهای داخلی و خارجی این کشور می شود، پس از سقوط هواپیمای شرکت هوایی جرمن‌وینگز در کوه های آلپ در فرانسه صادر شده است.

قانون مشابهی از پیش در آمریکا وجود داشته و اجرا می شود، اما چنین الزامی در اروپا، نیوزیلند، استرالیا و کانادا وجود نداشته است.

سقوط هواپیمای جرمن وینگز باعث کشته شدن ۱۵۰ نفر شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بقایای هواپیمای سقوط کرده در دامنه آلپ فرانسه

در سقوط هواپیمای جرمن وینگز، کمک خلبان با قفل کردن در کابین، مانع از ورود خلبان به آن شد و به گفته مقامات آلمانی و فرانسوی، به عمد باعث سقوط هواپیما شد.

بررسی صداهای ضبط شده از کابین خلبان نشان می‌دهد که خلبان به دستشویی می رود و آندریاس لوویتز، کمک خلبان ۲۷ ساله، مانع بازگشت او به کابین می شود.

بعد صدای کاپیتان شنیده می شود که با کوبیدن به در فریاد می زند: "تو را به خدا، در را باز کن!"

کاپیتان تلاش می کند با تبر در کابین را بشکند. همزمان با التماس مجدد کاپیتان از لوبیتز برای باز کردن در، صدای جیغ مسافران نیز شنیده می شود.

دستگاه ضبط صداهای پرواز در محل سقوط پیدا شده، اما دستگاه ثبت اطلاعات پرواز هنوز پیدا نشده است.

حق نشر عکس AP
Image caption دستگاه ضبط صدای هواپیمای سقوط کرده جرمن‌وینگز

یکی از مقامات ارشد شرکت هوایی لوفت‌هانزا (مالک شرکت هوایی جرمن‌وینگز) می گوید که این دستگاه ممکن است به شدت آسیب دیده باشد و دیگر سیگنال نمی فرستد.

وضعیت جوی بد نیز باعث شده دسترسی به محل سقوط با هلی‌کوپتر ممکن نباشد، بنابراین مأموران تحقیق مجبور شده‌اند با پای پیاده خود را به محل برسانند.

ذر همین حال بازرسان موفق شده اند بقایای اجساد هشتاد نفر از قربانیان را با آزمایش DNA شناسایی کنند.

رسانه‌های آلمان خبر می‌دهند جسد کمک خلبان خاطی هم شناسایی شده، اما مأموران تحقیق چنین امری را تایید نمی کنند.

پس از آنکه تحقیقات پلیس آلمان نشان داد که کمک خلبان هواپیما احتمالا از سلامت روانی برخوردار نبوده، امروز اعلام شد که آندریاس لوبیتز پیش از اینکه مجوز کار به عنوان کمک خلبان را بگیرد، به علت تمایل به خودکشی تحت درمان قرار گرفته بوده است.