زندگی مشترک همجنس‌گرایان در بخشی از توکیو قانونی شد

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption در آمریکا ازدواج همجنس در ۱۳ ایالت قانونی است

اعضای شورای یکی از مناطق توکیو برای اولین‌بار در ژاپن صدور مجوز خاصی برای زندگی مشترک افراد همجنس‌گرا را تصویب کردند.

این نوع زندگی مشترک از نظر قانونی، ازدواج محسوب نمی‌شود، اما حقوقی شبیه افراد ازدواج کرده را برای همجنس‌گرایان ایجاد می‌کند.

جامعه ژاپن تا حدی با همجنس‌گرایی با تساهل برخورد می‌کند، اما همجنس‌گرایان حقوق و حمایت قانونی بسیار اندکی دارند و تقریبا در این کشور اقلیتی ناپیدا هستند.

همجنس‌گرایی هنوز در ژاپن تابو به شمار می‌رود و حتی افراد همجنس‌گرا نمی‌توانند با هم خانه اجاره کنند.

شیبویا یکی از ۲۳ منطقه شهرداری توکیو است که بسیاری از سفارتخانه در آن واقع هستند و یکی از مناطق محبوب جوانان است.

بر اساس مقررات جدید، زندگی مشترک افراد همجنس‌گرا با رعایت ضوابطی به رسمیت شناخته می‌شود و آنها می توانند با هم خانه اجاره کند و در بیمارستان به عیادت هم بروند.

پس از اینکه این مقررات با اکثریت قاطع به تصویب رسید، افرادی که بیرون شورای محله شیبویا جمع شده بودند فریاد شادی سر دادند و پلاکاردی را بالای سر بردند که بر روی آن نوشته شده بود: "شیبویا، متشکریم."

تمایل شهرداری‌های ژاپن به حمایت از حقوق همجنس‌گرایان رو به افزایش است و دو منطقه دیگر در توکیو و نیز شهرداری یوکوهاما هم تصویب مقررات مشابهی را مد نظر دارند.

تصویب این مقررات در شبکه های اجتماعی هم عمدتا با استقبال جوانان روبرو شده است.

اما وقتی در این باره از شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در پارلمان سوال شد، او پاسخ داد که باید در تغییر قانون اساسی برای به رسمیت شناختن ازدواج همجنس‌گرایان "بسیار دقت کرد."

کارشناسان معتقدند که هنوز تا قانونی شدن پیوند مدنی (civil union) راه درازی باقی است و دولت محافظه‌کار شینزو آبه ممکن است به آن واکنش منفی نشان دهد، اما تصویب این مقررات ممکن است راه را برای برابری حقوق همجنس‌گرایان با غیرهمجنس‌گرایان باز کند.