صلیب سرخ خواهان آتش‌بس فوری در یمن شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption از آغاز حملات هوایی عربستان سعودی به یمن، شمار قربانیان غیرنظامی از جمله کودکان رو به افزایش است

صلیب سرخ جهانی خواسته‌ است پیش از آنکه شمار مجروحان درگیری‌های جاری در یمن افزایش یابد هر چه زودتر در این کشور آتش‌بس موقت برقرار شود.

این سازمان خواهان آتش‌بس ۲۴ ساعته در یمن شده و می‌گوید تعداد زیادی از مردم یمن در حملات هوایی و زمینی اخیر زخمی شده‌اند و اگر فورا کمک‌های درمانی به آنها نرسد، جان‌ خود را از دست خواهند داد.

سازمان صلیب سرخ جهانی در حالی درخواست آتش‌بس موقت در یمن را مطرح کرده که شورای امنیت سازمان ملل برای بحث درباره پیشنهاد مشابهی از جانب روسیه مبنی بر توقف جنگ تشکیل جلسه داده است.

شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن در حال جنگ با وفاداران به عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری برکنار شده در این کشور هستند. ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی از نیروهای آقای هادی پشتیبانی نظامی می‌کند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی می‌گوید جنگ باید در یمن و به خصوص در بندر عدن و اطراف آن فورا متوقف شود.

در دو هفته گذشته نبردهای شدید در بندر عدن واقع در جنوب یمن در جریان بوده است.

صلیب سرخ می‌گوید لازم است هر چه زودتر غذا، آب و کمک‌های درمانی و ملزومات شخصی مورد نیاز به منطقه برسد.

روبرت ماردینی رئیس بخش عملیاتی سازمان صلیب سرخ در خاورمیانه گفته است: "اگر نبرد در یمن فورا متوقف نشود قطعا مردم بیشتری خواهند مرد و شانس زنده‌ ماندن زخمی‌ها به واکنش‌ ما در چند ساعت آینده بستگی دارد و نه به چند روز آینده."

از اواخر ماه مارس عربستان سعودی در قالب یک ائتلاف منطقه‌ای مواضع حوثی‌های مخالف آقای هادی را بمباران کرده و می‌گوید هدفش بازگرداندن مشروعیت به رئیس جمهوری است.

آقای هادی که دو ماه قبل از صنعا پایتخت یمن به عدن رفته بود روز ۲۵ مارس و با پیشروی حوثی‌ها به سوی جنوب یمن، به عربستان سعودی گریخت.

به گفته شاهدان عینی در عدن، ائتلاف شبه‌نظامیان حوثی و هواداران آنها که روز پنجشنبه توانسته بودند کنترل مقر سابق ریاست جمهوری را در این شهر به دست گیرند روز جمعه زیر فشار حملات هوایی مجبور به عقب نشینی شدند.

عربستان سعودی اکنون می‌گوید با پشتیبانی لجستیکی از نیروهای وفادار به آقای هادی، حوثی‌ها را مجبور به عقب‌نشینی کرده است.

در روزهای اخیر جنگ خیابانی شدیدی بین دو طرف در محله‌های شهر عدن روی داده و وجود اجساد قربانیان در خیابان‌ها گزارش شده است.

سازمان ملل متحد می‌گوید درگیری‌های یمن در دو هفته اخیر بیش از ۵۰۰ کشته شده‌اند و نزدیک به ۱۷۰۰ نفر مجروح به جا مانده است.

صلیب سرخ جهانی به دنبال آرام کردن منطقه است تا بتواند به زخمی‌های این درگیری کمک‌رسانی کند.

مطالب مرتبط