جنگ در یمن: مجلس ایران حملات عربستان را محکوم کرد؛ شورای امنیت تقاضای 'آتش‌بس' را بررسی می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption حملات هوایی عربستان به اهداف حوثی‌ها در یمن بیش از ده روز است که ادامه دارد

در تازه‌ترین واکنش ایران به تحولات یمن، محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس ایران، امروز یکشنبه (۵ آوریل/۱۶ فروردین) حملات ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی را علیه مواضع شبه‌نظامیان حوثی محکوم کرد.

او این اقدام را "تجاوز غیرانسانی عربستان به یمن و مردم مظلوم و بی‌دفاع این کشور" خواند و "از کشورهای اسلامی، پارلمان‌ها و مجالس اسلامی درخواست کرد در برابر این تجاوز نامشروع که خلاف آموز‌ه‌های دینی و اخلاقی است بایستند و قطع فوری حملات به مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن را خواستار شوند."

آقای ابوترابی‌فرد ریاست اولین جلسه علنی مجلس ایران در سال جدید خورشیدی را برعهده داشت.

پیشتر نیز علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی این کشور، ضمن اشاره به حملات هوایی ائتلاف منطقه‌ای به اهدافی در یمن گفت است "چنین تجاوز نظامی با هر هدفی که انجام شده باشد، ضربه به بنیه امت اسلامی است و نفع آن را رژیم صهیونیستی و قدرت‌های بزرگ می‌برند."

+ دامنه نفوذ ایران در حوثی‌های یمن واقعا چقدر است؟

به گزارش خبرگزاری مجلس ایران (خانه ملت)، آقای لاریجانی شب گذشته (شنبه ۴ آوریل/۱۵ فروردین) در تماس تلفنی با همتای پاکستانی خود تاکید کرد که موضع ایران در خصوص یمن حل مسئله از طریق گفتگو‌های ملی و داخلی بین طرفین است.

رئیس مجلس ایران گفت که کشورش "با هرگونه مداخله ارتش کشورهای منطقه از جمله پاکستان مخالف است و آنرا به زیان ملت مسلمان پاکستان می‌داند" و افزوده که "هرگونه مداخله‌ای می‌تواند موضوع را پیچیده‌تر کند."

پیشتر، پاکستان که از متحدین منطقه‌ای عربستان سعودی است گفته بود که هرگونه تهدید علیه خاک عربستان سعودی با پاسخ شدید از سوی اسلام‌آباد مواجه خواهد شد.

هیاتی از مقامات پاکستانی نیز پیشتر به عربستان سعودی سفر کرده بودند.

همزمان نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در سفر اخیر خود به ترکیه گفته بود که شرایط در یمن بسیار "خطرناک" است و تاکید کرده بود که بی‌ثباتی در این کشور می‌تواند کل منطقه را متاثر سازد.

"آتش بس نیاز به وقت دارد"

حق نشر عکس AP
Image caption حملات هوایی ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی در یمن وارد یازدهمین روز شده است

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌گوید برای بررسی درخواست روسیه مبنی بر ایجاد وقفه در حملات هوایی عربستان سعودی به یمن نیاز به وقت بیشتری دارد.

+ بحران یمن: جنگ بین کیست؟

+ بحران یمن؛ حوثی‌ها کیستند؟

دینا قعوار نماینده اردن در شورای امنیت که کشورش ریاست دوره‌ای آن را به عهده دارد پس از نشست اضطراری دیروز شنبه (۴ آوریل/۱۵ فروردین) گفت که اعضای شورا ترجیح می‌دهند راه حلی بلندمدت برای بحران یمن بیابند.

نشست روز شنبه شورای امنیت به پیشنهاد روسیه و با هدف ایجاد آتش‌بس فوری برای عملیات بشردوستانه در یمن و دور کردن غیرنظامیان از مناطق درگیری برگزار شد.

همزمان حملات ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی علیه مواضع شبه‌نظامیان حوثی در یمن برای یازدهمین شب متوالی ادامه یافت.

تقاضای آتش‌بس

حق نشر عکس AP
Image caption دینا قعوار سفیر اردن در شورای امنیت ابراز امیدواری کرده که تا روز دوشنبه راه حلی برای بحران یمن پیدا شود

پیشتر سازمان صلیب سرخ جهانی خواستار آتش‌بسی ۲۴ ساعته شده بود تا تجهیزات و کمک‌های پزشکی در اختیار آسیب دیدگان قرار گیرد.

به گفته صلیب سرخ جهانی، تیم‌های امدادرسان و پزشکی باید به شهر عدن دسترسی یابند زیرا در غیر این صورت، غیرنظامیان بیشتری کشته خواهند شد.

بندر عدن در جنوب یمن پایگاه هواداران عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری برکنار شده این کشور است و شبه‌نظامیان حوثی از دو هفته قبل سعی دارند آنجا را به کنترل خود درآورند.

صلیب سرخ می‌گوید اجساد قربانیان درگیری‌های اخیر در خیابان‌های عدن دیده می‌شود و مجروحان بسیاری به کمک‌های اضطراری نیاز دارند.

حوثی‌ها که در پیشروی به سوی جنوب کشور از حمایت نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن برخوردارند دو هفته قبل و با نزدیک شدن به عدن، آقای هادی را مجبور کردند که از این شهر بگریزد و به عربستان سعودی برود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption صلیب سرخ می‌گوید مجروحان در شهر عدن نیاز فوری به امدادرسانی دارند

آقای هادی حدود دو ماه قبل نیز با قدرت گرفتن حوثی‌ها در صنعا، از پایتخت فرار کرده و به عدن گریخته بود.

نیروهای وفادار به آقای هادی همچنان در عدن با پیشروی حوثی‌ها مقابله می‌کنند.

روز جمعه نیروهای وفادار به آقای هادی توانستند پس از دریافت سلاح و مهماتی که از هواپیماهای سعودی برای‌شان پرتاب شده بود حوثی‌ها را مرکز عدن به عقب برانند.

پیش‌نویس قطعنامه‌ای که روز جمعه از سوی روسیه در اختیار نمایندگان شورای امنیت قرار گرفت خواهان ایجاد وقفه‌های "مکرر و الزامی" در حملات هوایی عربستان بود تا عملیات امدادرسانی به غیرنظامیان و اتباع خارجی گرفتار در درگیری‌های یمن انجام شود.

با این حال، پیش‌نویس قطعنامه‌ روسیه اشاره ای به توقف حملات حوثی‌ها نکرده بود.

نشست روز شنبه شورای امنیت به هیچ نتیجه مشخصی برای حل بحران یمن نیانجامید اما خانم قعوار ابراز امیدواری کرد که تا روز دوشنبه راه حلی به دست آید.

سازمان ملل متحد پیشتر اعلام کرد که درگیری‌های یمن در دو هفته اخیر بیش از ۵۰۰ کشته و نزدیک به ۱۷۰۰ مجروح باقی گذاشته است.

مطالب مرتبط