دادگاه ژاپنی اجازه بازگشایی نیروگاه هسته‌ای را نداد

حق نشر عکس Reuters
Image caption شرکت کانسایی گفته است نیروگاه‌های هسته‌ای خود را با مقررات ایمنی وفق داده است

دادگاهی در فوکویی، ژاپن، از بازگشایی دو رآکتور اتمی این کشور جلوگیری کرده است.

تصمیم این دادگاه که در روز سه شنبه، ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل)، اتخاذ شد دومین حکم قضایی در طول یک سال اخیر علیه فعالیت رآکتورهای هسته‌ای متعلق به شرکت برق کانسایی است که تا قبل از حادثه نشت مواد رادیو اکتیو از نیروگاه یوکوشیما، بیش از هر شرکت دیگری در ژاپن برای تولید برق به انرژی هسته‌ای متکی بود.

اوایل ماه مارس ۲۰۱۱، وقوع زمین لرزه و سونامی در ژاپن باعث آسیب به نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما و گداخت هسته‌ای سه رآکتور از شش رآکتور این نیروگاه و نشت مواد رادیو اکتیو به محیط اطراف شد. در پی این حادثه، فشار بر دولت ژاپن برای کاهش اتکای بخش انرژی این کشور به انرژی هسته‌ای افزایش یافت و دولت نیز ضمن تعلیق فعالیت این تاسیسات، تدابیر ایمنی جدیدی را به منظور جلوگیری از تکرار حوادث مشابه در آینده تصویب کرد.

در سال‌های اخیر، دولت ژاپن با ابراز اطمینان نسبت به ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای، در صدد بوده است بخش انرژی اتمی را بار دیگر فعال کند و قرار بود رآکتورهای شرکت کانسایی، واقع در سواحل استان فوکویی در غرب ژاپن، پس از اجرای توصیه‌های ایمنی دولت و کسب پروانه از اداره نظارت بر تاسیسات هسته‌ای ژاپن، کار خود را از سر بگیرد. رسانه‌های ژاپن رای دادگاه را ضربه‌ای مهم بر برنامه دولت در بخش انرژی توصیف کرده‌اند.

ساکنان استان فوکو با مراجعه به دادگاه، خواستار صدور حکم منع از سرگیری فعالیت این رآکتور شده و گفته بودند که تدابیری که شرکت در زمینه تخلیه کامل منطقه در صورت بروز حوادث اتمی پیش بینی کرده کافی نیست. دادگاه با درخواست آنان موافقت کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption واقعه فوکوشیما آلودگی شدید محیط اطراف را در پی داشت

به گزارش خبرگزاری رویترز، در قوه قضاییه به شدت محافظه‌کار ژاپن، رئیس دادگاه فوکویی به عنوان یک قاضی "انقلابی" شناخته می‌شود که در ماه مه سال گذشته هم علیه آغاز به کار یکی دیگر از رآکتورهای متعلق به شرکت کانسایی رای داده بود. وی هنگام صدور رای، مدیریت بخش انرژی هسته‌ای ژاپن را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

در حال حاضر، قضات ژاپنی مشغول بررسی امکان صدور حکمی هستند که براساس آن، تعلیق "موقت" فعالیت تمامی چهل و سه رآکتور هسته‌ای قابل استفاده این کشور به طور نامحدود تمدید خواهد شد.

قرار است هفته بعد، دادگاه دیگری درخواست جلوگیری از آغاز به کار رآکتورهای شرکت برق کیوشو در جنوب ژاپن را مورد بررسی قرار دهد و مدیران این شرکت نسبت به صدور حکم آغاز به کار این رآکتورهای ابراز امیدواری کرده بودند.

دولت شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، مایل است نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور که تا قبل از فاجعه فوکوشیما حدود یک سوم از کل برق مصرفی ژاپن را تامین می‌کردند بار دیگر کار خود را از سر بگیرند. ژاپن فاقد منابع انرژی است و بسته شدن نیروگاه‌های هسته‌ای باعث افزایش قابل توجه در نیاز به واردات سوخت فسیلی از خارج شده و چشم انداز رشد اقتصاد ژاپن را با تردید مواجه ساخته است.