تقاضای نتانیاهو برای تمدید مهلت تشکیل کابینه پذیرفته شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption نتانیاهو مخالف تشکیل کشور فلسطینی است

با گذشت بیش از یک ماه از اعلام پیروزی حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو در انتخابات سراسری اسرائیل هنوز کابینه جدید این کشور تشکیل نشده است.

آقای نتانیاهو که از روز ۲۵ مارس ۲۸ روز فرصت داشته کابینه ائتلافی‌اش را معرفی کند، از رووین ریولین، رئیس جمهور اسرائیل خواست که مهلت تشکیل کابینه را دو هفته دیگر تمدید کند.

آقای ریولین با درخواست آقای نتانیاهو موافقت کرده و او باید حد اکثر تا ۱۴ روز پس از پایان مهلت اولیه کابینه‌اش را معرفی کند، در غیر این صورت شخص دیگری مامور تشکیل کابینه خواهد شد.

طبق قانون اساسی اسرائیل فرد دوم نیز ۲۸ روز مهلت دارد و اگر نتواند در این مدت کابینه را تشکیل دهد رئیس جمهور فرد سومی را مامور می‌کند که این بار او ۱۴ روز مهلت خواهد داشت.

در صورتیکه فرد سوم هم موفق به تشکیل کابینه در دو هفته نشود، نتیجه انتخابات باطل می‌شود و رئیس جمهور خواهان برگزاری انتخابات دیگری می‌شود.

در انتخابات ماه مارس، حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو بیشترین تعداد کرسی های پارلمان را نسبت به سایر احزاب تصاحب کرد. اما از آنجا که نتوانست بیش از نیمی از ۱۲۰ کرسی‌ کنست (پارلمان اسرائیل) را به دست آورد، مطابق معمول همه دولت‌های پیشین در تاریخ اسرائیل، باید با گروه‌های دیگر ائتلاف کند.

آقای نتانیاهو پس از پیروزی‌اش گفته بود که به سرعت دولت جدید خود را در ائتلاف با احزاب دست راستی کوچکتر مانند "خانه یهودی" و "اسرائیل خانه ما" تشکیل می‌دهد.

اما به نظر می‌رسد که هنوز نتوانسته با پنج حزب راستگرای دیگر که با احتساب ۳۰ کرسی لیکود در مجموع ۶۷ کرسی را به دست آورده‌اند، به توافق نهایی برسد.

پس از لیکود، اتحاد صهیونیستی به رهبری اسحاق هرتزوگ، رهبر حزب کارگر با ۲۴ کرسی در رده دوم قرار گرفت که گفته بود با آقای نتانیاهو ائتلاف نمی‌کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی نیاز به همراهی حزب کولانو به رهبری موشه کحلون دارد

در رده سوم انتخابات امسال فهرست متحد اعراب با ۱۳ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان اسرائیل) قرار گرفت. با این حال این تشکل گفته است که اعضایش در هیچ دولتی حضور نخواهند یافت.

آقای نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی نیاز به همراهی حزب کولانو به رهبری موشه کحلون دارد که ۱۰ کرسی به دست آورده است.

در صورتیکه آقای نتانیاهو برای چهارمین بار به نخست وزیری اسرائیل دست یابد تا پایان دوره بیش از هر نخست وزیر دیگری در تاریخ اسرائیل در راس دولت بوده است.

تاکید او در این دوره مانند دوره پیش بیشتر بر امنیت اسرائیل و رابطه با فلسطینیان بوده است. او گفته است تا زمانی که نخست وزیر اسرائیل است اجازه تشکیل کشور مستقل فلسطین را نخواهد داد.

__________________________

انتخابات ۲۰۱۵ در یک نگاه

بیستمین کنست

  • تعداد کرسی‌ها: ۱۲۰
  • حداقل رای برای ورود یک حزب به کنست: ۳.۲۵ درصد از کل آرا
  • حداقل کرسی برای تشکیل دولت بدون ائتلاف: ۶۱ کرسی. تاکنون هیچ دولت غیرائتلافی در اسرائیل تشکیل نشده است
  • تعداد واجدان شرایط: ۵,۸۸۱,۶۹۶ نفر (شهروندان اسرائیلی بالای ۱۸ سال)
  • تعداد رای دهندگان: ۴,۲۵۴,۷۳۸ نفر
  • درصد رای دهندگان: ۷۲.۳۴ درصد (بیشترین از سال ۱۹۹۹)
  • تعداد حوزه‌های اخذ رای: ۱۰,۳۷۲
  • مهلت برای تشکیل دولت ائتلافی: ۲۸ روز

بیشتر بخوانید: صفحه ویژه انتخابات اسرائیل

__________________________

مطالب مرتبط