کلیسای ارمنی، کشته‌شدگان سال ۱۹۱۵ را قدیس اعلام کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption جاثلیق گارگین دوم، رهبر مذهبی ارامنه جهان رهبری مراسم را به عهده داشت

کلیسای حواری ارمنی امروز، پنج‌شنبه ۲۳ آوریل، در مراسمی در کلیسای جامع اچمیادزین یک و نیم میلیون ارمنی کشته شده در ترکیه عثمانی را قدیس اعلام کرد.

کلیسای ارمنی اعلام کرده است که هدف از برپایی این مراسم، اعلان شهادت این افراد بوده که به خاطر ایمان خود جانشان را از دست دادند.

کلیسای جامع اچمیادزین در حومه شهر ایروان، پایتخت ارمنستان، واقع شده است.

گفته شده این بزرگ‌ترین مراسم از این نوع در تاریخ به شمار می‌رود.

ارمنستان می‌گوید حدود یک و نیم میلیون ارمنی توسط نیروهای عثمانی در جریان جنگ جهانی اول کشته شدند.

حق نشر عکس AFP

ارمنستان خواهان شناسایی رسمی این کشتار به عنوان نسل‌کشی است اما ترکیه اتهام نسل کشی و کشتار برنامه‌ریزی شده صدها هزار ارمنی در زمان تجزیه امپراطوری عثمانی را نمی‌پذیرد.

ترکیه کشته شدن این تعداد ارمنی را رد می‌کند و می‌گوید گروهی از ارامنه و ترک‌ها در شرایط بحرانی ناشی از جنگ جهانی اول به دلایل مختلف از جمله بیماری و گرسنگی جان خود را از دست دادند.

جاثلیق گارگین دوم، رهبر مذهبی ارامنه جهان رهبری مراسم کلیسای اچمیادزین را به عهده داشت.

پس از مراسم، زنگ کلیه کلیساهای ارمنی در سراسر دنیا صد بار به مناسبت صدمین سالگرد این کشتار به صدا در آمد. چندین کلیسای غیر ارمنی از جمله کلیساهای جامع نوتردام پاریس و استراسبورگ، کلیسای جامع مسکو، کلیسای جامع بوئنوس آیرس و کلیسای جامع سن پاتریک در نیویورک زنگ کلیساهای خود را به احترام قربانیان به صدا در آوردند.

فردا، جمعه ۲۴ آوریل، مراسم اصلی در ایروان با حضور رهبران چندین کشور از جمله فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط