مرکز اسلامی مرتبط با متهمان به برنامه‌ریزی تروریستی در استرالیا تعطیل شد

حق نشر عکس a
Image caption الفرقان در اطلاعیه خود از جو ارعاب و تهمت‌زنی علیه این مرکز سخن گفته است

یک مرکز اسلامی در استرالیا به دلیل اتهام ارتباط با چند مظنون به برنامه‌ریزی تروریستی فعالیت خود را متوقف کرده است.

مرکز جامعه اسلامی الفرقان در شهر ملبورن، استرالیا، گفته است که به دلیل نگرش خصمانه و نحوه برخورد رسانه‌های همگانی، پلیس و سیاستمداران با این مرکز تصمیم گرفته است دست از فعالیت بردارد.

چند روز پیش، پلیس ملبورن اعلام کرد که در پی چند ماه تحقیق و پیگیری، پنج مرد را به ظن برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی به مراسم یادبود یکصدمین سالگرد مشارکت استرالیا در جنگ جهانی اول بازداشت کرده است.

در پی انتشار این خبر، روز شنبه ماموران واحد ضدتروریسم پلیس استرالیا در ارتباط با این بازداشت‌ها، بیش از دویست محل را مورد بازرسی قرار دادند و ظاهرا مرکز اسلامی الفرقان یکی از محل‌ها بوده است.

در اطلاعیه‌ مربوط به توقف کار مرکز الفرقان در وبسایت این مرکز آمده است که "مرکز اسلامی الفرقان تصمیم گرفته است که فورا تمامی فعالیت خود را متوقف و درهای خود را ببندد." این اطلاعیه می‌افزاید: "این تصمیم به سادگی اتخاذ نشده اما به اعتقاد ما، با توجه به جو ارعاب و فشار مستمر و اتهاماتی که علیه این مرکز، به خصوص از سوی رسانه‌ها و سیاستمداران، وارد می‌شود، این بهترین تصمیم برای صیانت از جامعه محلی، اعضای مرکز و جامعه وسیعتر مسلمانانی است که هدف این حملات مرموز قرار گرفته‌اند."

حق نشر عکس EPA
Image caption پلیس ملبورن نقاط مختلف را در ارتباط با بازداشت مظنونین به برنامه‌ریزی تروریستی بازرسی کرد

در این وبسایت، اخباری از بازرسی مراکز مختلف اسلامی توسط پلیس استرالیا و واکنش خصمانه نسبت به فعالیت این مرکز نیز منتشر شده است.

تا چند ماه دیگر، مراسم بزرگداشت یکصدمین سالگرد پیاده شدن نیروهای ارتش استرالیا و زلاندنو در گالیپولی در جریان جنگ اول جهانی در استرالیا برگزار خواهد شد و کشف برنامه‌ریزی برای حمله به این مراسم در نقاط مختلف به نگرانی امنیتی در این زمینه دامن زده است.

روزنامه‌های استرالیایی گفته‌اند که یکی از مسئولان اصلی جذب نیرو برای دولت اسلامی (داعش) در این کشور "نیل پراکاش" نام دارد که از اعضای سابق مرکز الفرقان بوده است. آقای پراکاش در یک نوار ویدیوئی که اخیرا منتشر کرد از هواداران دولت اسلامی خواست به تلافی اقدامات این کشور علیه دولت اسلامی، به هدف‌هایی در استرالیا حمله کنند.

استرالیا از اعضای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه دولت اسلامی است و در حال حاضر، چند صد تن از نفرات ارتش این کشور به منظور آموزش نیروهای عراقی جهت مقابله با پیشروی شبه نظامیان داعش در عراق به سر می برند و این موضوع باعث افزایش حساسیت نسبت به اقدامات تلافی جویانه مسلمانان افراطی در استرالیا شده است.

حق نشر عکس Anon
Image caption پلیس استرالیا معتقد است چند ده‌ شهروند این کشور به نفرات دولت اسلامی پیوسته‌اند

در ماه سپتامبر سال گذشته و پس از آنکه پلیس استرالیا اطلاعاتی دریافت کرد حاکی از تصمیم پیروان دولت اسلامی برای گردن زدن فردی در ملاء عام، برای نخستین بار "وضعیت آمادگی برای مقابله با تروریسم" به "سطح بالا" در این کشور افزایش یافت. این هشدار یادآور اقدام دو مسلمان افراطی در بریتانیا بود که دو سال پیش در خیابانی در لندن به یک نظامی بریتانیایی به نام لی ریگبی حمله کردند و پس از قتل او، در صدد برآمدند سر او را جدا کنند.

پنج فرد بازداشت شده در ملبورن همگی زیر بیست سال سن دارند. پلیس استرالیا معتقد است که در حال حاضر دست کم هفتاد تن از شهروندان مسلمان این کشور در کنار نفرات دولت اسلامی در عراق و سوریه می‌جنگند و احتمالا یکصد نفر نیز در داخل استرالیا به تبلیغ و جذب نیرو برای اسلامگرایان افراطی مشغول هستند.

مطالب مرتبط