رئیس جمهوری آلمان کشتار ارامنه را 'نسل‌کشی' دانست

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهوری آلمان در یک کلیسای محلی و درآستانه جلسه پارلمان این کشور برای بررسی موضوع کشتار ارامنه سخنرانی کرد

یوآخیم گاوک رئیس جمهوری آلمان کشتار ارامنه به دست ترک‌های عثمانی را "نسل‌کشی" توصیف کرد.

سخنان آقای گاوک یک روز قبل از جلسه پارلمان آلمان برای بررسی این موضوع ایراد شد و احتمالا واکنش خشم‌آلود مقام‌های ترکیه را در پی خواهد داشت.

پیشتر در روز پنجشنبه، کلیسای ارتدوکس ارمنستان در صدمین سالگرد مرگ یک و نیم میلیون ارمنی در سال ۱۹۱۵ همه آنها را " قدیس" اعلام کرد.

ترکیه با توصیف مرگ ارامنه در سال ۱۹۱۵ به عنوان "نسل‌کشی" مخالف است و می‌گوید در جریان جنگ جهانی اول، نیروهایی از هر دو طرف درگیری کشته شده‌اند.

روز جمعه مراسم مختلفی در نقاط مختلف جهان به مناسبت صدمین سالگرد کشتار ارامنه برگزار می‌شود.

'مسئولیت' آلمان

حق نشر عکس Getty
Image caption کلیسای ارتدوکس ارمنستان در صدمین سالگرد مرگ یک و نیم میلیون ارمنی در سال ۱۹۱۵ همه آنها را "قدیس" دانست

آقای گاوک با حضور در مراسم عشای ربانی در یکی از کلیساهای برلین گفت: "سرنوشت ارامنه در تاریخ نابودسازی دسته‌جمعی، پاکسازی نژادی، کوچاندن، و نسل‌کشی که قرن بیستم را از این نظر متمایز ساخته، منحصر بفرد است."

رئیس جمهوری آلمان که مقامی تشریفاتی در این کشور دارد افزود که شهروندان آلمانی نیز در "قتل عام ارامنه" تاحدی مسئولیت دارند زیرا کشورشان در جنگ جهانی اول، متحد امپراتوری عثمانی بوده است.

اظهارات آقای گاوک در شرایطی است که پارلمان آلمان برای موضع‌گیری درباره کشتار ارامنه آماده می‌شود.

موضوعی داغ

پیشتر در روز پنجشنبه، کلیسای جامع ارامنه اعلام کرد که هدفش از برگزاری مراسمی در ایروان برای "قدیس" نامیدن قربانیان وقایع صد سال قبل، قدردانی از کسانی است که در راه ایمان و وطن خود به شهادت رسیدند.

این برای نخستین بار در ۴۰۰ سال اخیر است که کلیسای ارامنه مراسم ویژه مربوط به اعلام قداست برگزار می‌کند.

حق نشر عکس
Image caption تصویری از انجمن نقره‌کاران ارمنی در شهر وان واقع در ترکیه امروزی - سال ۱۹۰۸

توصیف کشتار ارامنه در جریان جنگ جهانی اول به عنوان "نسل‌کشی" موضوعی بحث‌انگیز است.

اخیرا اظهارات پاپ فرانسیس رهبر کلیسای کاتولیک که کشتار ارامنه را "نخستین نسل‌کشی قرن بیستم" نامید خشم رئیس جمهوری ترکیه را برانگیخت.

قرار است روز جمعه مراسم ویژه‌ای در ترکیه برای یادبود این قربانیان برگزار شود. احمد داووداغلو نخست وزیر ترکیه گفته است کشورش با ارامنه ابراز "همدردی" می‌کند اما حاضر نیست موضوع نسل‌کشی را بپذیرد.

آقای داووداغلو گفته است: "تقلیل همه چیز به یک کلمه نسل‌کشی، برای آنکه مسئولیت را فقط به دوش ملت ترک بگذاریم از نظر حقوقی و اخلاقی مشکل‌آفرین است."

با این حال نخست وزیر ترکیه تایید کرد که ارامنه در جریان جنگ جهانی اول به اجبار کوچانده شدند: "یک بار دیگر با احترام از ارامنه عثمانی که جان خود را در جریان کوچ اجباری سال ۱۹۱۵ از دست دادند یاد می‌کنیم و با فرزندان و نوادگان آنها همدردی می‌کنیم."

مطالب مرتبط