کری: آمریکا درحال تلاش برای ایجاد روندی مبتنی بر مذاکره در یمن است

حق نشر عکس Reuters

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، می‌گوید که کشورش در حال همکاری با سازمان ملل‌متحد و دوستان آمریکا در منطقه به ویژه عربستان و امارات متحده عربی است تا در بحران یمن بر روندی متکی بر مذاکره از طریق سازمان ملل‌متحد دست یابد که همه طرف های درگیر را در چنین مذاکراتی مشارکت دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا که دیشب (شنبه ۲ می/۱۲ اردیبهشت) در جمع خبرنگاران در سفرش به سریلانکا گفتگو می‌کرد، ادامه داد که بسیاری از کشورها نیز تمایل خود را برای محقق‌شدن چنین راه‌حل سیاسی ابراز کرده‌اند.

به گزارش وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا، آقای کری در همین رابطه افزود در کمک به حل بحران یمن، ایران اعلام کرده که از یک راه‌حل از طریق مذاکره حمایت می‌کند. چرا که به باور آنها از طریق مذاکره می‌توان مساله یمن را حل کرد.

آقای کری گفت اگر مذاکراتی اتفاق بیفتد، آنگاه یمن این فرصت را خواهد داشت تا سرپا بایستد، تا راهی برای مشارکت و حضور همه جریان‌های ذینفع در این کشور ایجاد شود.

انتقاد روسیه

اظهارات آقای کری در حال عنوان شده است که پیشتر ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان‌ملل متحد، گفت کشورهای عربی و غربی عضو شورای امنیت درباره امدادرسانی به یمن "فقط حرف می‌زنند."

انتقاد آقای چورکین از کشورهای غربی و عربی پس از آن صورت گرفت که اعضای شورای امنیت روز جمعه (۱ می / ۱۱ اردیبهشت) بر سر پیش‌نویس بیانیه او برای امدادرسانی به یمن به توافق نرسیدند.

آقای چورکین، واکنش نمایندگان کشورهای غربی و عربی در شورای امنیت به پیش‌نویس بیانیه را "طفره آمیز" دانست و گفت از "بی تصمیمی" آنها در قبال اوضاع یمن شگفت زده است.

روسیه با تهیه بیانیه‌ کوتاهی برای رسیدگی به وضعیت یمن در نشست اضطراری شورای امنیت، خواستار ایجاد آتش‌بس‌های مقطعی برای امدادرسانی به آسیب‌دیدگان شده بود.

جنگنده‌های ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی از شش هفته قبل مواضع شبه‌نظامیان حوثی و متحدان آنها را یمن بمباران می‌کنند.

مطالب مرتبط