از دانشجوی ۲۰ ساله تا همسر نخست وزیر دانمارک؛ نمایندگان جدید بریتانیا

اعلام نتایج نهایی انتخابات بریتانیا نشان می دهد که در این دوره، پارلمان بریتانیا شاهد نمایندگانی با ویژگی های خاص است. از دانشجوی ۲۰ ساله گرفته تا همسر نخست وزیر دانمارک در این دوره توانسته اند در حوزه های انتخابیه شان اکثریت آرا را بدست آورند. در اینجا اشاره ای داریم به شرح حال تعدادی از آنها:

حق نشر عکس BBC World Service

مایری بلک از حزب ملی‌ اسکاتلند، جوان‌ترین نماینده پارلمان بریتانیا در بیش از سیصد سال اخیر است. این دانشجوی بیست ساله توانست داگلاس الکساندر، یکی از مهم‌ترین استراتژیست‌های حزب کارگر را شکست دهد. در سال ۲۰۰۶ حداقل سن کاندیداهای پارلمانی از ۲۱ سال به ۱۸ سال کاهش یافت.

حق نشر عکس BBC World Service

استفان کینوک، از اعضای جدید حزب کارگر در پارلمان از یکی از شهرهای ولزهمسر هله تورنینگ اسمیت، نخست وزیر دانمارک است.

آقای کینوک قصد دارد از دوشنبه تا جمعه به عنوان نماینده در پارلمان مشغول به کار شود و تعطیلات آخر هفته را هم در حوزه انتخابیه اش سپری کند.

او در پاسخ به سوال بی بی سی در این باره که شرایط خانوادگی اش با این انتخاب به چه ترتیبی خواهد شد با توجه به این که همسرش نخست وزیر دانمارک است گفت که آنها به این شیوه زندگی عادت کرده اند.

ترکیب زندگی سیاسی و خانوادگی برای آقای کینوک مسئله جدیدی نیست. پدراو، نیل کینوک، از رهبران سابق حزب کارگر و مادرش گلینزکینوک، از نمایندگان پیش حزب کارگر در پارلمان است.

حق نشر عکس BBC World Service

تولیپ صدیق، از حزب کارگریکی دیگر از نمایندگان پارلمان بریتانیا است که متعلق به خانواده ای سرشناس است. خانم صدیق در لندن متولد شده و برادرزاده شیخ حسینه واجد، نخست وزیر بنگلادش و نوه شیخ مجیب الرحمان، بنیانگذار کشور بنگلادش است.

حق نشر عکس BBC World Service

آلن مک، از حزب محافظه کار اولین نماینده چینی تباردر تاریخ پارلمان بریتانیا است.

والدین آقای مک از جنوب چین به بریتانیا مهاجرت کردند. آقای مک که به کار وکلالت مشغول بود توانست نماینده حزب استقلال بریتانیا ( یوکیپ) را در حوزه انتخابیه اش شکست دهد و به عنوان نماینده حزب محافظه کار اکثریت آرا را بدست آورد.