آمریکا از ایران خواست کشتی خود را به جای یمن به جیبوتی بفرستد

حق نشر عکس tasnim
Image caption کشتی ایران شاهد، پس از بارگیری کمک‌های بشردوستانه، بندرعباس را به مقصد بندر حدیده در یمن ترک کرده

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید یک کشتی حامل «کمک‌های بشردوستانه ایران» که عازم یمن است باید به مرکز توزیع کمک‌های سازمان ملل متحد در جیبوتی برود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گزارش داده است که کشتی «ایران شاهد» روز دوشنبه (۱۲ مه) پس از بارگیری کمک‌های بشردوستانه، بندرعباس را به مقصد بندر حدیده در یمن ترک کرده است.

به گزارش ایرنا، کشتی مذکور حامل «یک هزار و ۷۰۰ تن مواد غذایی، هزار عدد چادر، هزار عدد چراغ والر، هزار دست ظروف آشپزخانه، دو هزار تخته پتو، آرد، دارو و هفت هزار بسته آب معدنی است.»

اما وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که «کمک‌های بشردوستانه» ایران به مردم یمن باید از طریق سازمان ملل متحد توزیع شود.

سرهنگ استیو وارن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز سه شنبه (۱۲ مه) گفت: «اگر ایرانی‌ها از پروتکل سازمان ملل متحد پیروی کنند، کشتی را به بندری در جیبوتی می‌برند و اجازه می‌دهند کمک‌های بشردوستانه‌ای که مدعی آن هستند از طریق کانال‌های سازمان ملل متحد توزیع شود. در این صورت، کار درست را در این مورد انجام داده‌اند.»

وی افزود: «هر کاری به غیر این کار، کار درستی نخواهد بود.»

همزمان، جف راتکه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که ایالات متحده حرکت کشتی ایرانی را از نزدیک زیر نظر دارد. این مقام آمریکایی علیه «هرگونه اقدام تحریک آمیز» هشدار داده است.

مقامات آمریکایی و کشورهای عربی بار‌ها ایران را به ارسال تجهیزات نظامی برای شورشیان حوثی در یمن متهم کرده‌اند. ایران این اتهام را بی‌اساس می‌داند.

حق نشر عکس AP
Image caption مقامات ایرانی می‌گویند ناوهای ایرانی از کشتی حاوی کمک‌های بشردوستانه مراقبت خواهند کرد

روز سه شنبه، امیر دریادار حسین آزاد فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ایران تاکید کرد که ناوگروه ۳۴ ارتش که در منطقه خلیج عدن و تنگه باب المندب مستقر شده، کار حمایت از کشتی حامل کمک‌های بشر دوستانه ایران را بر عهده دارد.

این مقام نظامی افزود: «این ناوگروه در راستای سیاست جمهوری اسلامی و برای نمایش اقتدار دریایی ایران، تامین امنیت خطوط بین المللی کشتیرانی، دفاع از منافع جمهوری اسلامی ایران و عمق دهی به دستگاه دیپلماسی راهی این ماموریت شده است.»

کشتی ایرانی در حالی به سمت یمن اعزام شده که شبه نظامیان حوثی و نیروهای نظامی شورشی متحد آنها در یمن با آتش‌بس پنج روزه پیشنهاد شده از طرف عربستان سعودی موافقت کرده‌اند.

به نظر می‌رسد آمریکا نگران واکنش احتمالی عربستان به اعزام کشتی ایران به سوی یمن باشد.

حدود دو هفته پیش، در جریان تلاش یک هواپیمای ایرانی برای فرود در فرودگاه صنعا، پایتخت یمن، هواپیماهای نظامی عربستان سعودی فرودگاه را بمباران کردند.

رسانه‌های ایران می‌گویند که این هواپیما متعلق به هلال‌احمر این کشور و حامل کمک‌های غذایی و دارویی بود.

مقامات ایرانی به شدت به حملات هوایی عربستان سعودی به یمن واکنش نشان داده‌اند. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به تازگی به طور تلویحی در مورد عربستان سعودی هشدار داده بود که «کشور همسایه» خطای بزرگ و استراتژیکی مرتکب شده است.

عربستان سعودی به دنبال پیشروی‌های نیروهای حوثی و متحدانشان در یمن که منجر به فرار عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن شد، ائتلافی از کشورهای عربی تشکیل داد و حملات هوایی علیه حوثی‌ها را آغاز کرد.

مطالب مرتبط