حمله مرگبار به اتوبوسی در کراچی '۴۳ کشته' برجا گذاشت

حق نشر عکس 1

پلیس پاکستان می‌گوید در حمله‌ به اتوبوسی در کراچی، بزرگترین شهر این کشور دست‌کم ۴۳ نفر کشته شدند. بندر کراچی در جنوب ایالت سند واقع است.

در حمله به این اتوبوس که حامل حدود ۶۰ نفر از پیروان اسماعیلیه بوده، حدود بیست نفر نیز مجروح شده‌اند.

گزارش شده که شش مرد مسلح، سوار بر موتورسیکلت اتوبوس را محاصره کردند و سپس آن را به گلوله بستند.

محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، این حمله را محکوم کرده و دستور بررسی آن را داده است. همچنین ژنرال راحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان، به کراچی رفته است.

همچنین آقا خان رهبر اسماعیلیان جهان این حمله را بشدت محکوم کرده است.

رهبر معنوی اسماعیلیان در واکنش به این حمله "اظهار تاسف" کرده است. او گفته این حمله "بیانگر یک عمل خشونت آمیز احمقانه علیه یک جامعه مسالمت‌‌جو است."

او گفته که اسماعیلیها یک جامعه مسالمت‌جو هستند و در آرامش با دیگر گروه‌های دینی و نژادی در بسیاری از کشورهای جهان زندگی از جمله در جهان اسلام، زندگی می کنند.

همزمان و بر اساس گزارشها "جندالله" پاکستان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. جندالله از گروه‌های وابسته به طالبان پاکستان است.

یک سخنگوی این گروه گفته است که قربانیان این حادثه "کافر" و "غیر مسلمان" بوده اند. او تهدید کرده است که این گروه حملات بیشتری علیه شیعیان و مسیحیان انجام خواهد داد.

همزمان برخی از گزارشها به نقل از عمر خراسانی یکی دیگر از فرماندهان طالبان حاکیست که این گروه مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. برخی از گزارشها نیز به نقل از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌گویند که این گروه گفته که حمله در کراچی کار آنها بوده است.

-------------------------------------------

محمد وزیری -- بی‌بی‌سی

این اولین باری نیست که بیش از یک گروه مسئولیت حمله‌ای را در پاکستان برعهده می‌گیرد، اگرچه مواردی از این دست بسیار نادر است. در سال ۲۰۱۳ میلادی جندالله مدعی شد که آنها مسئول کشتن ۹ کوهنورد خارجی در منطقه "نانگا پربت" پاکستان بوده‌اند. اما این ادعا با چالش روبرو شد. طالبان پاکستان سپس گفت این ادعا درست نیست و آنها از طریق گروهی تازه تاسیس به نام "جند الحفصه" این اقدام را انجام داده‌اند. روز یکشنبه (۲ نوامبر ۲۰۱۴، ۱۱ آبان ۱۳۹۳) بر اثر یک حمله انتحاری در "واگا" در نزدیک مرز پاکستان با هند، بیش از ۵۰ نفر کشته و تعداد زیادی زخمی شدند. پس از این حمله ابتدا گروه "جندالله" پاکستان در تماس با رسانه‌ها مسئولیت آن را بر عهده گرفت. ساعاتی پس از این ادعا، احسان‌الله احسان، سخنگوی گروه "جماعت الاحرار" به بی‌بی‌سی گفت آنها مسئول این حمله هستند. به نظر می‌رسد گروه‌های مختلف در پاکستان در تلاش هستند تا از این حمله بیشترین بهره‌برداری را برای خود کرده و خود را فعال نشان دهند.

-------------------------------------

تصاویر تلویزیونی که پس از حمله پخش شده، این اتوبوس را نشان می‌دهد که گلوله‌باران شده است.

گفته می‌شود بیشتر مسافران این اتوبوس را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند.

مهاجمان توانسته‌اند به راحتی از صحنه فرار کنند.

۲۰ درصد از جمعیت پاکستان را شیعیان تشکیل می‌دهند که بخش عمده‌ای از آنان از پیروان اسماعیلیه هستند.

این اقلیت شیعه در پاکستان بارها هدف حملات افراط‌گرایان سنی قرار گرفته‌اند.

در ماه ژانویه بر اثر حمله به یک مسجد شیعیان در سند ۶۰ نفر کشته شدند.

در ماه فوریه نیز ۲۰ نفر در اثر حمله به مسجد شیعیان در پیشاور، مرکز ایالت خیبر پختونخوا، کشته شدند.

یک حمله انتحاری در نزدیکی دو کلیسا در ماه مارس در لاهور باعث کشته شدن ۱۴ نفر و مجروح شدن دست‌کم ۸۰ نفر شد. چند روز بعد در حمله‌ای به نماز جمعه در کراچی ۱۲ نفر از مسلمانان بوهره مجروع شدند.

مطالب مرتبط