روسیه سازمان‌های خارجی 'نامطلوب' را تحت تعقیب قضایی قرار می‌دهد

حق نشر عکس Getty
Image caption حامیان آقای پوتین اکثریت کرسی هارا در مجلس سفلای پارلمان روسیه در اختیار دارند

انتظار می‌رود روسیه مقررات جدیدی را برای مجازات اتباع خارجی که فعالیتشان از لحاظ امنیتی "نامطلوب" تشخیص داده می شود به اجرا بگذارد.

نمایندگان مجلس روسیه لایحه ای را برسی می کنند که فعالیت سازمان های غیر دولتی (NGO) یا شرکت‌های خارجی "نامطلوب" را منع می کند.

این پیش نویس اصطلاح "نامطلوب" را تفسیر نکرده است.

قانون موجود درباره شرکت‌ها و سازمان‌های خارجی که سال ۲۰۱۲ تصویب شد، از سازمان‌های غیر دولتی که فعالیتشان با سیاست ارتباط دارد و از خارج کمک مالی دریافت می‌کنند می‌خواهد به عنوان "عوامل خارجی" ثبت نام شوند. این ترکیب معنی ضمنی جاسوسی دارد.

این پیش نویس از سوی حزب وفادار به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور تهیه شده است. حامیان او بر هر دو مجلس پارلمان تسلط دارند.

متن این طرح که در بررسی دوما، مجلس نمایندگان روسیه، قرار دارد می گوید تشخیص "نامطلوب" بودن سازمان یا شرکت خارجی از صلاحیت‌های دادگستری و وزارت خارجه روسیه است.

تبعه خارجی‌ای که "نامطلوب" اعلام شود ممکن است به پرداخت جریمه‌ای تا ۵۰۰۰۰۰ روبل ( ۱۰،۰۰۰ دلار) یا به مدت تا شش سال زندان محکوم شود.

برای کسب اعتبار قانونی این طرح نیاز به تصویب مجلس سنا (شورای فدرال) و امضای رئیس جمهور پوتین دارد که البته هر دو عملا تشریفاتی هستند.

این طرح در حالی مورد بررسی قرار می‌گیرد که به دنبال موضع روسیه در درگیری‌های اوکراین، و وضع تحریم و ضد تحریم از هر دو طرف رابطه روسیه و غرب تیره شده است.

شرکت‌های خارجی نیز شاملند

یوری وندیک، خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو می‌گوید قانون دست دولت را برای تحت تعقیب بالقوه قضایی قرار دادن شرکت‌های خارجی باز می‌گذارد چرا که کلمه "غیر تجاری" شامل متن نشده است.

الکساندر ترانوسکی، نماینده مجلس نمایندگان و عضو حزب روسیه عادل، که این پیش نویس را تهیه کرده گفت می‌خواهد فعالیت های تجارتی نیز تحت پوشش این قانون قرار داشته باشند.

او به بی بی سی گفت: "متاسفانه برخی از سازمان‌های خارجی به دلایل مختلف علیه روسیه کار می کنند."

"آنها ممکن است دلایل ایدئولوژیک باشند، و یا بر وفق منافع سهامداران یا منافع اقتصادی‌شان باشد، برایشان این امر عادی است که بگویند: 'بیایید، به روسیه فشار بیاریم، به طوری که ارزش سهام روسیه پایین برود و سپس آن ها را بخریم'."

پاول چیکف، رئیس یک گروه حقوق بشری به نام آگورا گفت: "نامطلوب اعلان کردن افرادی که حضورشان را در خاکمان نمی‌خواهیم نقض قوانین بین المللی و اصول اساسی حقوق و قوانین مدنی خواهد بود."

او بحث‌های گسترده ای را بر سر تفسیر قانون پیشبینی کرد.

روزنامه روسی عامه‌پسند مسکوسکی کومسومولتس در یک گزارش درباره پیش نویس قانون گفت برچسب "نامطلوب" را می‌تواند نسبت هر سازمان خارجی، تجاری و غیر انتفاعی به طور یکسان استفاده شود.

این روزنامه گفت سازمان‌های غیر دولتی‌ای مانند سازمان پزشکان بدون مرز، سازمان عفو بین الملل، گرینپیس، گزارشگران بدون مرز و سازمان شفافیت بین الملل "مسلما در معرض خطر هستند."

روزنامه با اشاره به ترس روسیه از وقوع شورش مردمی به سبک اوکراین در این کشور قانون جدید را سلاحی توصیف کرد که در دفعه بعدیی بالا گرفتن تنش با غرب یا علیه قیام می‌تواند استفاده شود.

مطالب مرتبط