چین و هند چند قرارداد به ارزش ۲۲ میلیارد دلار امضا کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای مودی امضای این توافقنامه‌ها را در شانگهای در نشست رهبران جامعه تجاری و اقتصادی چین اعلام کرد

در آخرین ساعات سفر رسمی ناریندرا مودی، نخست وزیر هند به چین، دو کشور چند قرارداد در زمینه همکاری‌های تجاری و اقتصادی به ارزش ۲۲ میلیارد دلار امضا کردند.

این موافقت‌نامه‌ها طیف وسیعی از صنایع از جمله انرژی های تجدیدپذیر، بخش مالی و بنادر را در بر می‌گیرند.

آقای مودی هنگام امضای این قراردادها گفت: "بیایید با هم برای منافع متقابل کار کنیم. حالا هند برای تجارت آماده است."

روز جمعه نیز دو طرف قراردادهای همکاری به ارزش ۱۰ میلیارد دلار در بخش های آموزش، خط آهن و تحقیقات علمی امضا کردند.

مذاکرات بر سر مسایل مرزی

روز جمعه، آقای مودی با لی کنیانگ، نخست وزیر چین گفتگو کرد و دو طرف توافق کردند برای "حل عادلانه" اختلافات بر سر مرز مشترکشان تلاش کنند.

چین توافقنامه مرزی سال ۱۹۱۴ میان مقامات وقت بریتانیا با تبت را، که عملا مرز را تعین کرده است، رد می کند.

هر دو کشور هند و چین ادعاهایی در مورد مالکیت بر نقاط مختلف سرزمین های یکدیگر دارند، از جمله منطقه زنگنان تحت اداره هند که در چین تبت جنوبی نامیده می شود و هند آن را بخشی از قلمرو استان آروناچال پرادش می داند.

آقای مودی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که او و آقای لی موافقت کرده اند برای این موضوع "راه حلی عادلانه، معقول و مورد قبول دو طرف" پیدا کنند.

آقای لی گفت دو کشور "برای مدیریت و حل تفاوت ها به اندازه کافی خرد سیاسی" دارند.

__________________________________________________________________________________________________________________________

مارتین پیشنس، خبرنگار بی‌بی‌‌سی در پکن:

این دو قدرت آسیایی پس از ده ها سال بی اعتمادی، به نیاز به همکاری بیشتر تاکید بسیار دارند و اقتصاد عرصه ای است که آنها می توانند بر سرش توافق کنند.

اما با وجود همه‌ این صحبت‌ها از همکاری چین و هند، دو کشور به عنوان دو رقیب سرسخت باقی می مانند.

هیچ راه حلی برای اختلافات مرزی چندین ساله به نظر نمی رسد. هر دو کشور به طور فزاینده برای نفوذ منطقه ای رقابت می کنند که می تواند به دور تازه ای از تنش منجر شود.

____________________________________________________________________________________________________________________________________

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای مودی روز پنجشنبه در معبد داسیان در شیان از یک راهب بزرگ مجسمه طلایی بودا را دریافت کرد

در بیانیه وزارت امور خارجه چین آمده است که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین به آقای مودی گفته است که دو کشور "باید به منظور افزایش اعتماد متقابل، حل تفاوت ها و مشکلاتشان با هم کار کنند تا از تداخل آن ها در روابط دو جانبه جلوگیری شود."

حجم مبادلات دو طرف بیش از ۶۰ میلیارد دلار است اما موازنه تجاری به سود چین است و به گفته کارشناسان، یکی از اهداف نخست وزیر هند تلاش برای کاهش این کسری تجاری بوده است.

این در حالیست که چین و هند با داشتن مجموع نزدیک به ۳ میلیارد نفر جمعیت، همچنین رقیب سرسخت یکدیگر در منطقه و به ویژه حوزه اقیانوس هند هستند.

چین روابط نزدیکی با پاکستان دارد؛ کشوری که دشمن اصلی هند محسوب می‌شود.

در عین حال و از سوی دیگر، آمریکا تلاش دارد تا با نزدیک شدن به هند، از نفوذ پکن در منطقه جلوگیری کند. آمریکا به ویژه نگران نفوذ فزاینده این کشور در منطقه دریای جنوب چین است.

مطالب مرتبط