با پایان آتش بس حملات سعودی به یمن از سر گرفته شد

حق نشر عکس EPA
Image caption خانه تخریب شده در اب در جنوب یمن، ۱۳ مه

مقام های ارتش یمن و شاهدان عینی می گویند که با پایان آتش بس پنج روزه، ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی حملات هوایی علیه شورشیان یمن را از سر گرفته است.

به گفته آنها این حملات مواضع شورشیان حوثی در شهر جنوبی عدن را هدف گرفت. وقفه پنج روزه در نبردها برای رساندن کمک های انساندوستانه ساعت ۲۰:۰۰ گرینویچ تمام شد.

احزاب سیاسی یمن در عربستان سعودی،‌ پیشتر مذاکره درباره چگونگی حل این بحران را شروع کردند.

اما شورشیان شیعه حوثی از شرکت در مذاکرات ریاض پرهیز کرده اند.

اسماعیل اولد شیخ احمد، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن در آغاز این ملاقات گفت: "من از همه طرف ها می خواهم تعهد خود به این آتش بس را برای حداقل پنج روز دیگر تجدید کنند."

او همچنین طرف ها را ترغیب کرد از "هرگونه اقدامی که آرامش فرودگاه ها، نواحی اصلی و زیرساخت های حمل و نقل را بر هم می زند، خودداری کنند."

ائتلاف تحت رهبری عربستان از ماه مارس مشغول عملیات هوایی علیه حوثی های مورد حمایت ایران و متحدان آنها که به علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق وفادارند بوده است.

در ماه فوریه شورشیان، عبدربه منصور هادی رئیس جمهور کنونی را وادار به گریز از صنعا، پایتخت، کردند. او ابتدا به عدن رفت اما بعدا در عربستان پناه گرفت.

سازمان ملل می گوید که در حال حاضر ۱۲ میلیون نفر از دسترسی به غذا، آب پاکیزه، سوخت یا مراقبت های اولیه پزشکی محروم هستند. حداکثر ۳۰۰ هزار یمنی از خانه هایشان گریخته اند.

علیرغم بعضی زد و خوردها، آتش بس پنج روزه عمدتا رعایت شد و به امدادگران امکان داد کمک های انسادوستانه را تحویل دهند.

مطالب مرتبط