رئیس جمهور سابق و تحت تعقیب گرجستان فرماندار منطقه‌ای در اوکراین شد

رئیس جمهوری اوکراین آقای ساکاشویلی را دوست بزرگ اوکراین خوانده است

منبع تصویر، president.gov.ua

توضیح تصویر،

رئیس جمهوری اوکراین آقای ساکاشویلی را دوست بزرگ اوکراین خوانده است

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین، میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان را فرماندار منطقه استراتژیک اودسای اوکراین کرده است.

آقای ساکاشویلی که تا کنون مشاور آقای پوروشنکو بود، تابعیت اوکراین را هم دریافت کرده است. دستور انتصاب آقای ساکاشویلی به عنوان فرماندار اودسا هنوز رسما منتشر نشده است.

رئیس جمهوری اوکراین آقای ساکاشویلی را "دوست بزرگ اوکراین" خوانده و گفته است او را برای مقابله با نفوذ افراد ثروتمند منصوب کرده است.

میخائیل ساکاشویلی در کشورش، گرجستان در چندین پرونده از جمله سوء استفاده از قدرت متهم شده است. در همان حال انجام موفقیت آمیز برخی برنامه های اصلاحات در این کشور با نام او گره خورده است.

آقای ساکاشویلی پس از انتصاب خود گفت: "هدف اصلی ما پشت سر گذاشتن درگیری هایی است که به طور مصنوعی در این کشور ایجاد شده اند. ما باید جوامع را صرف نظر از این که با کدام زبان صحبت می کنند و متعلق به چه قومی هستند متحد کنیم. ما باید درباره ایده پیشرفت آینده ای روشن، نجابت و قوانین شفاف برای همه وحدت عمومی ایجاد کنیم. من برای رسیدن به این هدف از هیچ کاری فروگذار نخواهم کرد."

روز جمعه ۲۹ مه گزارش شد که کابینه اوکراین از رئیس جمهوری این کشور خواسته است آقای ساکاشویلی را به مقام رئیس حکومت یا فرماندار استان اودسا منصوب کند.

توضیح تصویر،

آقای ساکشویلی به اتهام سوء استفاده از قدرت در گرجستان تحت تعقیب است

در ماه فوریه رئیس جمهور اوکراین نهادی را به نام شورای بین المللی مشورتی اصلاحات تاسیس کرد که آقای ساکاشویلی در راس آن قرار گرفت. در آن زمان رهبر سابق گرجستان گفته بود به نظر وی انجام اصلاحات در اوکراین نسبت به گرجستان راحت تر خواهد بود.

ناخشنودی مسکو

میخائیل ساکاشویلی و پترو پوروشنکو همکلاسی هستند. آنها در دانشگاه تاراس شوچنکوی کیف تحصیل کرده اند.

در اوایل ماه آوریل دادستان کل اوکراین درخواست وزارت دادگستری گرجستان در باره استرداد رئیس جمهور سابق را رد کرد.

خبرنگار بی بی سی می گوید که اقدام تازه رئیس جمهور اوکراین بحث برانگیز است و به احتمال زیاد مایه ناخرسندی مسکو خواهد شد.

کنستانتین دلگوف، کمیسر حقوق بشر وزارت خارجه روسیه در توییتر خود نوشت: "ساکاشویلی که به ارتکاب جنایات متعدد علیه مردم گرجستان متهم است، فرماندار اودسا شده که در آن نئو نازی ها با مصونیت از مجازات مردم را آتش زده‌اند."

آقای ساکاشویلی در زمان ریاست جمهوری اش در گرجستان، این جمهوری سابق شوروی را متحد غرب کرد.

در زمان حکومت او در سال ۲۰۰۸ جنگی کوتاه میان روسیه و گرجستان بر سر منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی رخ داد.