پاپ فرانسیس در بوسنی خواهان صلح و آشتی شد

حق نشر عکس AFP
Image caption ده‌ها هزار نفر در مراسم عشای ربانی شرکت کردند

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان برای دیداری یک روزه به بوسنی و هرزگووین سفر کرده و در سخنرانی خود در سارایوو، خواهان صلح و آشتی در این کشور شده است.

رهبر کاتولیک‌های جهان در استادیوم فوتبال سارایوو، مراسم دعا برگزار کرد و در سخنانی افرادی را که فضای جنگی ایجاد می‌کنند، محکوم کرد.

پاپ فرانسیس در سخنان خود گفت "جنگ به معنای حضور کودکان، زنان و افراد سالخورده در اردوگاه‌های مهاجران است، به معنای آواره شدن و بی‌جاشدن اجباری است، جنگ خانه و کاشانه، خیابان‌ها و کارخانه‌ها را نابود می‌کند و از همه مهم‌تر، جنگ، زندگی‌ها را ویران می‌کند."

ده‌ها هزار نفر در مراسم عشای ربانی شرکت کردند. جمعیت زیادی از مردم کرواسی، کشور همسایه بوسنی برای دیدار با پاپ به بوسنی سفر کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حداقل ۵ هزار پلیس، امنیت سفر پاپ را تامین می‌کنند

نمایندگان اقلیت‌های قومی امروز در فرودگاه با لباس‌های سنتی خود از رهبر کاتولیک‌های جهان استقبال کردند.

نمایندگان مسلمانان، مسیحیان ارتودوکس، مسیحیان کاتولیک و یهودیان بوسنی با پاپ دیدار کرده‌اند و پاپ فرانسیس از آنها خواست که با اقدامات خود زمینه‌ساز صلح در کشور باشند.

مسیحیان کاتولیک نزدیک به ۱۵ درصد جمعیت بوسنی را تشکیل می‌دهند.

با گذشت بیست سال از پایان جنگ داخلی میان مسیحیان و مسلمانان، بوسنی هنوز جامعه‌ای است که در آن شکاف‌های قومی و مذهبی وجود دارد.

در این جنگ بیش از یکصد هزار نفر کشته شده و دو میلیون نفر آواره شدند.

حداقل ۵ هزار پلیس، امنیت سفر پاپ را تامین می‌کنند و مقام‌ها شماره تلفنی را برای گزارش کردن فعالیت‌های مشکوک توسط شهروندان اعلام کرده‌اند.