حکم اعدام محمد مرسی تائید شد

حق نشر عکس AP
Image caption نظامیان مصر در سال ۲۰۱۳ محمد مرسی را از قدرت برکنار کردند

حکم اعدام محمد مرسی، رئیس‌جمهوری سرنگون شده مصر به اتهام سازماندهی حمله به یک زندان و فرار چند هزار زندانی در سال ۲۰۱۱ تائید شده است.

قاضی دادگاه، آقای مرسی را در ماه مه به اعدام محکوم کرده بود، اما این رای نیاز به تائید مفتی اعظم مصر داشت که او آن را تائید کرده است.

این رای کماکان قابل تجدیدنظر خواهی است و وکیلان آقای مرسی گفته‌اند که درخواست تجدیدنظر خواهند کرد.

این در حالی است که محمد مرسی، رئیس‌جمهوری سابق این کشور امروز همچنین به اتهام جاسوسی برای ایران، حزب الله لبنان و گروه فلسطینی حماس به حبس ابد محکوم شده است.

دادگاهی در قاهره، همچنین شانزده نفر از اعضای ارشد اخوان‌المسلمین، از جمله خیرت شاطر را به اعدام محکوم کرده است.

آقای مرسی متهم شده بود که اطلاعات امنیتی را به منظور بی‌ثبات کردن مصر در اختیار سپاه‌ پاسداران انقلاب اسلامی، حزب الله لبنان و گروه حماس در نوار غزه قرار داده‌ است.

قاضی این دادگاه گفت که اخوان‌المسلمین، با گروه حماس برای نفوذ از مرزهای شرقی مصر و حمله به زندان‌ها، همکاری کرده است.

اخوان‌المسلمین مصر اتهام‌های وارد شده به آقای مرسی را رد کرده و طرح آنها را با انگیزه‌های سیاسی دانسته است. آقای مرسی نیز صلاحیت این دادگاه‌ها را زیر سئوال برده است.

نظامیان مصر در سال ۲۰۱۳ و در پی تظاهرات گسترده مخالفان دولت، آقای مرسی را از قدرت برکنار کردند.

در جریان کودتای ارتش مصر که به فرماندهی فیلدمارشال عبدالفتاح سیسی صورت گرفت، بیش از ١۴٠٠ نفر کشته و هزاران نفر که عمدتا از هواداران اخوان‌المسلمین بودند، زندانی شدند.

آقای سیسی که از سمت نظامی خود کناره گیری کرده بود، در ماه مه سال ۲۰۱۴ با رای ۹۷ درصد از شرکت کنندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر پیروز شد و از آن زمان برخورد با گروه اخوان‌المسلمین و سایر گروه‌های سیاسی و اجتماعی تشدید شده است.

مطالب مرتبط