ازدواج همجنسگرایان در سراسر آمریکا قانونی شد

دیوان عالی آمریکا ازدواج همجنسگرایان را در همه ایالت‌های این کشور قانونی اعلام کرد.

پیش از این همجنسگرایان می‌توانستند در ۳۶ ایالت به اضافه ناحیه کلمبیا (واشنگتن دی سی) رسما ازدواج کنند و حال با حکم دیوان عالی ۱۴ ایالت دیگر نیز که ازدواج همجنسگرایان در آنها ممنوع بود باید به زوج‌های هم‌جنس اجازه ازدواج بدهند.

این حکم دیوان عالی آمریکا به یک دهه مبارزه حقوقی در زمینه ازدواج همجنسگرایان در آمریکا پایان می‌دهد. عده‌ای این تصمیم را جشن گرفته‌اند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در این باره گفته است که عدالت همچون "آذرخشی" فرود آمده است.

دیوان عالی آمریکا در ژانویه امسال اعلام کرده بود مجموعه‌ای از پرونده‌های مرتبط با منع ازدواج همجنسگرایان را در ایالت‌های باقیمانده بررسی خواهد کرد.

این دیوان پیشتر با نسخ یکی از قوانین این کشور، زوج‌های همجنسگرا را محق دانست که اگر در ایالت خود ازدواج کرده‌اند، ازدواجشان از سوی دولت فدرال به رسمیت شناخته شود.

در پی این اقدام، موجی از صدور احکام دادگاه‌های تجدید نظر فدرال در ایالات مختلف به وجود آمد که به منع ازدواج همجنسگرایان در آن ایالت‌ها خاتمه داد.

قضات دیوان عالی در فرایند تصمیم‌گیری خود که از ماه آوریل آغاز شده بود، به بررسی دو سوال پرداختند: اینکه آیا قانون اساسی آمریکا ایالت‌های این کشور را ملزم به صدور سند ثبت ازدواج به زوج‌های همجنسگرا می‌کند؟ و اینکه ایالت‌ها در چه شرایطی باید ازدواج‌های ثبت شده در ایالت‌های دیگر را به رسمیت بشناسند؟

مشخص نیست ازدواج همجنسگرایان در ۱۴ ایالتی که تاکنون به رسمیت شناخته نمی‌شد، از چه زمانی به ثبت قانونی خواهد رسید.