مافیا 'با سیاستمداران ارشد استرالیا ارتباط دارد'

حق نشر عکس Getty
Image caption گزاش می گوید سیاستمداران احزاب کارگر و لیبرال هر دو توسط اهدا کنندگان مرتبط با مافیا به خاطر مسائل مربوط به تجارت های قانونی و غیرقانونی خود وارد گروه های لابی شده اند

یک تحقیقات می گوید گروهی مافیایی موفق شده بر سیاستمداران استرالیایی نفوذ پیدا کند.

این تحقیقات که توسط دو رسانه اسرالیایی انجام شده می گوید که گروه موسوم به مافیای کالابریا توانسته در جناح هایی از سیاستمداران این کشور نفوذ کند.

این گزارش می گوید سیاستمداران در هر دو سطح ایالتی و فدرال به دلیلی وجود "نقاط ضعف" در سیستم کمک های مالی برای فعالیت های سیاسی در معرض "فساد بالقوه" قرار گرفته اند.

این گزارش که تهیه آن یک سال طول کشیده بر مبنای گزارش های محرمانه پلیس ساخته شده است.

مافیای کالابریا که به نام "اندرانگیتا" معروف است تجارت غیرقانونی مواد مخدر و تجارت های مربوط به اخاذی را با ارزش میلیاردها یورو کنترل می کند.

گفته می شود این مافیا یکی از قدرتمند ترین گروه های تبهکار در جهان است که نفوذ و شبکه های خود را از ایتالیا در سراسر جهان گسترش داده است.

بر اساس شبکه ای بی سی (رادیو و تلویزیون استرالیا) این گروه مافیایی با استفاده از تهدید و خشونت هم در تجارت قانونی مانند فروش میوه و سبزیجات، و هم در تجارت غیرقانونی مانند تجارت مواد مخدر در استرالیا فعال است.

تحقیقات مشترکی که توسط برنامه فور کرنرز (چهار گوشه) تلویزیون ای بی سی و گروه فایا فاکس مدیا صورت گرفته شواهدی را به دست آورده که از وجود ارتباط میان "جنایتکاران شناخته شده و افراد مورد ظن" با سیاستمداران ارشد حکایت می کنند.

این گزارش می گوید مردی که "ارتباطات عمیق مافیایی" داشته در یک رویداد جمع آوری پول برای حزب لیبرال در اوایل دهه ۲۰۰۰ با جان هوارد، نخست وزیر وقت و دیگر مقامات ارشد حزب ملاقات کرده است.

در همان حال این گزارش می گوید هیچ نشانه ای در مورد آگاهی آقای هاوارد از اتهامات درباره ارتباطات جنایی این مرد وجود ندارد.

همچنین گزارش می گوید سیاستمداران احزاب کارگر و لیبرال هر دو توسط اهدا کنندگان مرتبط با مافیا به خاطر مسائل مربوط به تجارت های قانونی و غیرقانونی خود وارد گروه های لابی شده اند.

بر اساس یک گزارش پلیس در سال ۲۰۱۳ "اندرانگیتا" با استفاده از تعدادی از اهدا کنندگان معروف احزاب به برخی از فعالیت های خود "در نظر مردم چهره قانونی" داده است.

بر اساس این تحقیقات یک گروه لابی تلاش کرده برای یک سرکرده مافیا ویزا بگیرد که وی بعدا برای قاچاق مواد مخدر به زندان افتاد و به دست داشتن در طراحی قتل متهم شد.

در همین حال، این تحقیقات کشف کرده که پسر "یکی دیگر از سرکرده های مافیا" برای کارآموزی به سفارت استرالیا در رم اعزام شده است. یک گزارش پلیس این امر را "اشتباه فاحش" خوانده است.

"اندرانگیتا" که در اواسط سال های ۱۹۷۰ ظهور کرد، عمدتا در اروپا فعال است و ارتباطاتی با کارتل های مواد مخدر کلمبیا دارد.

گمان می رود کوکائین همراه با اخاذی و پول شویی از بزرگترین منابع درآمد آن باشد.