وزیر دارایی یونان کناره‌گیری کرد

ساعاتی بعد از اعلام نتیجه همه‌پرسی یونان و با وجود رای منفی مردم به شرایط وام‌دهندگان، یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی این کشور از سمت خود کناره‌گیری کرد.

آقای واروفاکیس گفت تعدادی از کشورهای طرف مذاکره یونان در حوزه یورو خواهان استعفای او شده‌اند. او پیشتر وام‌دهندگان به یونان را به دلیل برخوردشان با این کشور به "تروریسم" متهم کرده بود.

آقای واروفاکیس همچنین گفت الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان هم کناره‌گیری او را برای رسیدن به توافق بر سر بدهی‌های یونان مفید می‌داند.

او به صراحت لهجه مشهور بود و با طرف‌های مذاکره در زمینه بحران بدهی یونان رابطه‌ای پرتنش داشت.

نتیجه نهایی همه‌پرسی روز یکشنبه، ۵ ژوئیه، که برای رد یا پذیرش شرایط وام‌دهندگان به یونان برگزار شد، نشان داد که ۶۱.۳ رای‌دهندگان رای منفی و ۳۸.۷ درصد رای آری داده‌اند.

وام‌دهندگان به یونان شرط اصلی تمدید برنامه کمک مالی به این کشور را ادامه برنامه سخت‌گیری اقتصادی در یونان تعیین کرده‌اند.

اما دولت یونان شرایط وام‌دهندگان را تحقیرآمیز می‌داند، و آنها را به "باج‌خواهی" متهم می‌کند.

رای به دموکراسی یا سقوط به پرتگاه؟

الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان ساعاتی بعد از اعلام نتیجه همه‌پرسی، رای مردم یونان را "انتخابی شجاعانه" و رای به دموکراسی و اعلام همبستگی با اروپا توصیف کرد.

او گفت: "یونان از فردا به پای میز مذاکره برمی‌گردد و اولویت اصلی ما برقراری ثبات اقتصادی در این کشور خواهد بود... این بار بدهی‌ها روی میز مذاکره حل و فصل خواهد شد."

توضیح تصویر،

مخالفان پذیرش شرایط وام‌دهندگان، پیروزی خود را در همه‌پرسی یکشنبه جشن گرفتند

تعدادی از مقام‌های اروپایی رای منفی مردم یونان را به معنای رد مذاکره با وام‌دهندگان ارزیابی کرده‌اند.

یورون دایسلبلوم، رئیس گروه وزرای دارایی حوزه یورو، نتایج همه‌پرسی را برای آینده یونان "بسیار تاسف‌آور" خوانده است.

زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان هم ازسرگیری مذاکره با یونان را "غیرقابل تصور" توصیف کرد و گفت آقای سیپراس و دولت او، یونان را به پرتگاه "انزوا و نومیدی تلخ" هدایت می‌کنند.

با اعلام نتیجه همه‌پرسی یونان و مطرح شدن احتمال خروج این کشور از حوزه اقتصادی یورو، ارزش این واحد پولی در برابر دلار آمریکا و ین ژاپن سقوط کرد.

ارزش سهام در اکثر بازارهای بورس آسیا هم کاهش یافته است.

گفته می‌شود بانک‌های یونان تنها چند روز با تمام شدن نقدینگی و ورشکستگی کامل فاصله دارند.

در این صورت میلیون‌ها یونانی پس‌اندازشان را از دست می‌دهند، شرکت‌ها ورشکست می‌شوند و یونان با کمبود مواد غذایی و دارویی وارداتی روبرو خواهد شد.