صدها نفر در مغرب علیه بنیادگرایی و در دفاع از 'دامن کوتاه' تظاهرات کردند

حق نشر عکس EPA

صدها تن از وکلا و فعالان اجتماعی در مغرب (مراکش) در اعتراض به محاکمه دو دختر جوان، به اتهام پوشیدن دامن کوتاه، تظاهرات کردند.

بنا به گزارش‌ها، عصر روز دوشنبه صدها نفر از فعالان جامعه مدنی با در دست داشتن پلاکاردهای "لباس جرم نیست" در برابر ساختمان پارلمان مراکش در شهر رباط تجمع کردند و خواستار احترام به "آزادی‌های فردی شهروندان" شدند.

روز دوشنبه، جلسه تفهیم اتهام این دو دختر ۲۳ ساله و ۱۹ ساله به اتهام "اخلال در نظم عمومی" برگزار شد و دادگاه قرار است روز ۱۳ ژوئیه حکم خود را صادر کند.

بر اساس قوانین جزایی مراکش، مجازات "اخلال در نظم عمومی" تا دو سال حبس خواهد بود.

دختران متهم در این پرونده، سمیه و سهام نام دارند و شغل آنها آرایشگری گزارش شده است.

ماه قبل در آستانه آغاز ماه رمضان، این دو دختر در حالی که دامن کوتاه پوشیده بودند از یک بازار محلی در شهر ساحلی انزکان می‌گذشتند که هدف آزار و اذیت شماری از رهگذران و مغازه داران قرار گرفتند.

این دو دختر پس از مداخله ماموران پلیس بازداشت شدند.

حق نشر عکس Yastock
Image caption فعالان اجتماعی در مراکش می‌گویند به اعتراض‌های خود ادامه می‌دهند
حق نشر عکس AFP

در چند هفته اخیر هزاران تن از فعالان اجتماعی در مغرب با امضای توماری آنلاین از حق این دختران برای پوشیدن "لباس دلخواه" حمایت کرده اند.

به گفته فوزیه عسولی، رئیس یک نهاد مدافع حقوق زنان در مراکش، "پانصد وکیل برای دفاع از این دختران ثبت نام کرده اند، اما به سبب فضای محدود دادگاه، فقط ۲۰۰ نفر از آنها توانستند در جلسه تفهیم اتهام آنها حضور یابند."

خانم عسولی می‌گوید که وکلا و حقوقدانان از فرصت پیش آمده در این پرونده برای پیشبرد بحث آزادی‌های فردی در مراکش استفاده می‌کنند.

بکار السباعی، عضو هیئت وکلای مدافع دختران متهم گفته است که این محاکمه "فرصتی است برای کشور ما تا با اصلاحات، قوانین خود را با تعهداتش به حقوق بشر و به ویژه آزادی‌های فردی سازگار کند."

حق نشر عکس EPA

گروه‌های مدافع حقوق بشر با محکوم کردن روند محاکمه، هواداران خود را در روزهای آینده به برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای اکادیر و کازابلانکا دعوت کرده اند.

بنا به گزارش پلیس که پس از بازداشت این دختران آرایشگر تهیه شده، لباس آنها "خیلی تنگ" بوده است.

شمار زیادی از فعالان در شبکه‌های اجتماعی با گذاشتن تصاویری از خود که لباس تنگ یا دامن کوتاه پوشیده اند با متهمان این پرونده ابراز همبستگی کرده اند.

بالا گرفتن بحث درباره این پرونده و تبدیل آن به موضوعی سیاسی، همزمان با افزایش درخواست گروه‌های محافظه کار برای احترام به "اخلاقیات" است.

ماه قبل برگزاری کنسرت جنیفر لوپز در رباط و پخش آن از تلویزیون دولتی مغرب، خشم محافظه‌کاران از شیوه لباس پوشیدن این خواننده را برانگیخت.

حق نشر عکس AP
Image caption جنیفر لوپز در ماه مه به رباط رفت تا در جشنواره موسیقی موازین به اجرای برنامه بپردازد، اما لباس و حرکاتش خشم سنت‌گرایان را برانگیخت