تصویب تدابیر ریاضتی در پارلمان یونان؛ درگیری معترضان با پلیس

حق نشر عکس Getty
Image caption مخالفان توافق مالی با کشورهای حوزه یورو در مقابل پارلمان یونان به روی ماموران پلیس بمب آتش‌زا پرتاب کردند

همزمان با نشست پارلمان یونان که تصویب مجموعه تدابیر ریاضت اقتصادی ارائه شده از سوی حوزه یورو را به همراه داشت، هزاران معترض روز چهارشنبه در خیابان‌های آتن با پلیس درگیر شدند.

طرح تدابیر ریاضتی با ۲۲۹ رای مثبت در مقابل ۶۴ رای منفی - از جمله شامل ۳۰ رای مخالف در حزب سیریزا - به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، همزمان با بحث در پارلمان، گروه‌هایی از جوانان حاضر در میان بیش از ۱۲ هزار معترض شیشه برخی مغازه‌ها را شکستند و دستکم یک خودرو را به آتش کشیدند.

از ماه ژانویه که دولت تازه یونان به رهبری حزب چپگرای سیریزا با وعده لغو سیاست‌های ریاضت اقتصادی به قدرت رسید این نخستین بار است که اعتراض مخالفان به خشونت کشیده می‌شود.

پلیس یونان می‌گوید دستکم ۵۰ نفر روز چهارشنبه بازداشت شده اند.

حق نشر عکس Getty
حق نشر عکس epa

معترضان در نزدیکی ساختمان پارلمان در آتن، بمب‌های آتش‌زا به ماموران پلیس پرتاب کردند و پلیس در واکنش به سوی آنها گاز اشک آور شلیک کرد.

بنا به توافقی که روز دوشنبه میان دولت یونان و حوزه یورو به امضا رسید یونان برای دریافت وام ۸۶ میلیارد یورویی (۹۵ میلیارد دلار) اروپا، باید اصلاحات اقتصادی سختگیرانه ای را به اجرا گذارد.

از جمله اقدامات اصلاحی که دولت یونان متعهد شده، افزایش مالیات مصرف کنندگان و بالابردن سن بازنشستگی است.

الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان گفته بود که اعتقادی به مفاد توافق با حوزه یورو ندارد اما همزمان از نمایندگان پارلمان درخواست کرد که با این اقدامات ریاضتی موافقت کنند.

احزاب هوادار اروپا در پارلمان یونان گفته بودند به این توافق رای مثبت می‌دهند اما چهره‌های تندرو در حزب آقای سیپراس با اقدامات ریاضتی مخالف بودند.

حق نشر عکس Reuters

آقای سیپراس خطاب به این گروه از نمایندگان پارلمان گفت: "اگر حمایت شما را از این اقدامات نداشته باشم ماندن در پست نخست وزیری برایم دشوار خواهد بود."

پیش از رای گیری بیش از نیمی از اعضای کمیته مرکزی حزب سیریزا با صدور بیانیه‌ای، توافق اخیر با حوزه یورو را محکوم کرده و آن را کودتای رهبران اتحادیه اروپا علیه یونان دانستند.

صندوق بین‌المللی پول که یکی از وام دهندگان اصلی به یونان است از متن این توافقنامه مالی انتقاد کرده و هشدار داده که بدون بخشش قسمتی از بدهی‌های یونان، معضل اقتصادی این کشور حل نمی‌شود.

نمایندگان پارلمان یونان برای آنکه این کشور بتواند برای سومین بار از بسته نجات مالی اتحادیه اروپا (به ارزش ۸۶ میلیارد یورو) بهره‌مند شود باید انجام اقدامات ریاضتی را تایید کنند.