اوباما: 'بزرگترین ناکامی' دوران ریاست من ناتوانی در تغییر قوانین مالکیت اسلحه است

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید بزرگترین ناکامی او در طول دوران ریاست جمهوری، ناتوانی‌اش در تصویب "قوانین مالکیت اسلحه" در آمریکاست.

آقای اوباما در گفتگو با بی‌بی‌سی و با اشاره به تکرار شلیک‌های مرگبار در آمریکا گفت از اینکه نتوانسته در این زمینه تغییری به وجود آورد "رنج" می‌کشد.

رئیس جمهوری آمریکا وعده داد که به تلاش‌هایش برای بهبود شرایط ادامه خواهد داد اما جان ساپل که از سوی بی‌بی‌سی با آقای اوباما مصاحبه کرد می‌گوید او در این زمینه مطمئن به نظر نمی‌رسید.

با این حال، آقای اوباما در این مصاحبه گفت که در دوران ریاست جمهوری او، روابط نژادی در آمریکا بهبود یافته و گرچه تنش‌هایی نژادی در این سال‌ها رخ داده اما آمریکا به کشوری متنوع‌تر و مداراگراتر تبدیل شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در این گفتگو درباره طیف وسیعی از مسائل داخلی و بین‌المللی به اظهار نظر پرداخت از جمله، او از بریتانیا خواست که همچنان در اتحادیه اروپا باقی بماند تا نفوذ جهانی خود را حفظ کند.

درباره توافق اتمی با ایران، آقای اوباما ابراز اطمینان کرد که کنگره آن را تایید می‌کند.

همچنین رئیس جمهوری آمریکا گفت که در سوریه به راه حلی سیاسی برای شکست گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) نیاز است.

آقای اوباما قرار است روز جمعه برای نخستین بار در مقام رئیس جمهوری آمریکا به کنیا برود.

دوران ریاست جمهوری آقای اوباما ۱۸ ماه دیگر به پایان می‌رسد.

به گفته آقای اوباما، از ژانویه ۲۰۰۹ که او وارد کاخ سفید شد موضوع تغییر قوانین مالکیت سلاح با هدف افزایش ایمنی به "خسته کننده‌ترین" مسئله برای او بدل شده است.

آقای اوباما گفت: "اگر به شمار شهروندان آمریکایی کشته شده در حوادث تروریستی از ماجرای یازدهم سپتامبر تاکنون نگاه کنید می‌بینید که کمتر از ۱۰۰ نفر کشته شده اند. اگر در همین مدت به آمار قربانیان شلیک اسلحه توجه کنید ده‌ها هزار نفر هستند."

رئیس جمهوری آمریکا افزود: "اینکه هنوز نتوانسته ایم درباره این موضوع کاری کنیم برای ما رنج آور است."

آقای اوباما از آغاز دوران ریاست جمهوری خود تلاش کرده تا قوانین مالکیت اسلحه سخت‌تر شود اما تاکنون نتوانسته تغییری اساسی در قوانین مربوطه ایجاد کند.