حمایت نماینده حوزه انتخابی امیر حکمتی در کنگره آمریکا از توافق هسته‌ای

Image caption آقای کیلدی می گوید که آزادی امیر حکمتی بر نمایندگان کنگره اثر مثبت خواهد داشت

چهار نفر از نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا، از جمله نماینده‌ای که حوزه انتخاباتی او محل سکونت امیر حکمتی را هم در بر می‌گیرد، از توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ با ایران حمایت کردند.

امیر حکمتی، آمریکایی ایرانی تباری است که از سال ۲۰۱۱ در ایران به جرم جاسوسی در بازداشت است.

دن کیلدی، یکی از نمایندگان ایالت میشیگان در مجلس نمایندگان، در حالی از توافق هسته‌ای با ایران دفاع می‌کند که بسیاری از منتقدان این توافق دولت آمریکا را متهم می‌کنند که درباره وضعیت بازداشتی‌های آمریکایی در ایران، تلاشی نکرده است.

آقای کیلدی در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی فارسی گفت که به نظر او توافق انجام شده برای دنیا توافق خوبی است و به همین دلیل به آن رای مثبت می‌دهد.

او همچنین گفت که در دو سال و نیم گذشته مشغول خواندن و تحقیق درباره ایران بوده و علاوه بر آن با افراد زیادی درباره این توافق مشورت کرده است، اما تصمیم نهایی خود را بعد از دو جلسه مهم گرفته است: "دو جلسه آخری که برای گرفتن تصمیمم داشتم، با رئیس جمهوری آمریکا بود و یک تماس تلفنی با خانواده امیر حکمتی. و بعد از این دو جلسه بر من ثابت شد که بهتر است از این توافق حمایت کنم."

بعد از انتشار خبر حمایت آقای کیلدی از توافق هسته‌ای، خانواده امیر حکمتی هم بیانیه‌ای منتشر کردند و ضمن تاکید بر سیاسی نبودن خانواده آقای حکمتی، نوشته اند که آزادی فرزند این خانواده به گرفتن تایید کنگره کمک خواهد کرد.

آقای کیلدی هم به این موضوع اشاره کرد که آزادی آمریکایی‌های بازداشتی در ایران بر تایید شدن توافق اثر مثبت می‌گذارد. با این حال او گفت که امیر حکمتی خودش نخواسته که آزادی اش بخشی از توافق‌های سیاسی باشد.

این نماینده کنگره آمریکا همچنین گفت که بعد از مدتها احساس خوشبینی می‌کند.

به جز آقای کیلدی، سه نفر دیگر از نمایندگان دموکرات کنگره هم روز پنجشنبه از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کردند. از جمله آنها می‌توان به کریس ون هولن، نماینده ایالت مریلند اشاره کرد که بالاترین مقام دموکرات در کمیته بودجه مجلس نمایندگان است.

نظرسنجی‌ها در آمریکا نشان می‌دهد که اکثریت مردم این کشور با توافق انجام شده مخالفند و تبلیغات وسیع تلویزیونی در این کشور از مردم می‌خواهد تا مخالفتشان را به گوش نمایندگانشان در کنگره برسانند.

روز پنجشنبه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در یک تماس تلفنی با هوادارانش از آنها خواست تا با نمایندگان کنگره تماس گرفته و از آنها بخواهند توافق هسته‌ای را تایید کنند.