برگزاری مراسم هفتادمین سالگرد انفجار بمب اتمی در هیروشیما

حق نشر عکس EPA

ساکنان شهر ژاپنی هیروشیما درحال برگزاری مراسمی به مناسبت هفتادمین سالگرد فاجعه انفجار بمب اتمی که ارتش آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم بر این شهر انداخت هستند.

این مراسم با شرکت شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در پارک یادبود هیروشیما برگزار می شود و بعد هزاران فانوس بر رود موتویاسوی این شهر شناور خواهد شد.

آن بمب که جان حداقل ۱۴۰ هزار نفر را گرفت - و بمب اتمی دیگری که سه روز بعد بر ناگازاکی افکنده شد - از عوامل مهم پایان جنگ جهانی دوم تلقی می شود.

در ساعت ۸:۱۰ صبح روز ۶ اوت ۱۹۴۵، یک بمب افکن بی ۲۹ آمریکا به نام انولا گی آن بمب اورانیومی را انداخت که در ارتفاع حدودا ۶۰۰ متری منفجر شد.

تصور می شود که فقط در آن روز ۷۰ هزار نفر کشته شده باشند. شمار خیلی بیشتری در اثر جراحات هولناک ناشی از تشعشعات اتمی در روزها، هفته ها و ماه های پس از آن جان باختند.

آقای آبه در سخنانی در این مراسم خواستار خلع سلاح اتمی در سراسر جهان شد.

او گفت که بمب اتمی نه فقط هزاران نفر را در هیروشما کشت بلکه همچنین باعث رنج غیرقابل وصف برای بازماندگان شد.

نخست وزیر ژاپن گفت که "هیروشیمای امروز احیا شده و به شهر فرهنگ و جایی مرفه بدل شده است."

او اضافه کرد "۷۰ سال بعد از واقعه، من می خواهم بر ضرورت صلح در جهان تاکید کنم."

مراسم یادبود روز چهارشنبه با راهپیمایی راهبه های بودایی و ساکنان شهر در هیروشیما شروع شد و بعد کودکان نمایش مرگ را در برابر گنبد بمب اتمی - یکی از معدود ساختمان های به جا مانده در نزدیکی محل انفجار - اجرا کردند.

شینزو آبه، کازومی ماتوسی شهردار هیروشیما و کارولین کندی سفیر آمریکا در ژاپن از مقام های حاضر در مراسم روز پنجشنبه خواهند بود. این مراسم شامل نیایش در سکوت، رها کردن کبوترها و قرائت یک بیانیه صلح خواهد بود.

بعد از آن هزاران فانوس کاغذی در رود شهر رها خواهد شد که نماد سفر پس از مرگ قربانیان حادثه است.

حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس Reuters

مطالب مرتبط