بریتانیا مشارکت در عملیات هوایی علیه داعش را تمدید کرد

حق نشر عکس MoD
Image caption دولت بریتانیا از کارآیی عملیات مختلف هواپیماهای تورنادو در جنگ علیه داعش سخن گفته است

دولت بریتانیا ماموریت نیروی هوایی این کشور در عراق را به مدت یک سال دیگر تمدید کرده است.

دیوید فالون، وزیر دفاع بریتانیا که به عراق سفر کرده است پس از دیدار با مقام‌های سیاسی و نظامی آن کشور گفت که ماموریت یک اسکادران بمب‌افکن‌های نیروی هوایی سلطنتی در عراق تا مارس ٢٠١٧ ادامه خواهد یافت. وزیر دفاع بریتانیا در عین حال گفت که کشورهای غربی در حال برای شرکت در نبرد زمینی در عراق هیچ طرحی ندارند.

وی افزود که عملیات واحد هوایی بریتانیا در کمک به نیروهای عراقی در باز پس گرفتن "شهرهای کلیدی" از نفرات گروه دولت اسلامی (داعش) موثر بوده و به همین دلیل نیز تصمیم گرفته شده است این عملیات ادامه یابد.

اسکادران اعزامی بریتانیا به عراق از جنگنده بمب‌افکن‌های تورنادو تشکیل یافته و آقای فالون گفته است که دولت بریتانیا "مایل است اطمینان داشته باشد که تحرک عملیاتی این نیروها باعث ادامه استفاده عملیاتی از این نوع هواپیما خواهد شد." قرار است تا سال ٢٠٢٠، هواپیماهای دیگری جایگزین این نوع هواپیما شود. این هواپیماها از پایگاه هوایی بریتانیا در قبرس به عملیات نظامی در عراق اعزام می‌شوند.

وزیر دفاع بریتانیا افزود که ادامه حضور نیروی هوایی سلطنتی در عراق "به ما امکان خواهد داد تا فشار خود بر دشمن را حفظ کنیم تا نیروهای عراقی بتوانند ابتکار عمل را در عملیات زمینی در دست بگیرند." همچنین، به گفته او، نیروی هوایی بریتانیا نقشی موثر را در اجرای آتش دقیق علیه مواضع دشمن و عملیات شناسایی و اکتشافی ایفا می‌کند و ادامه این نقش برای مقابله موثر علیه نیروهای دولت اسلامی لازم است.

حق نشر عکس Getty
Image caption فالون (دوم از چپ) با مقامات عراقی از جمله خالد العبیدی وزیر دفاع عراق (اول از راست) دیدار کرد

هواپیماهای تورنادو نیروی هوایی سلطنتی به بمب و موشک هدایت شونده با هدف‌گیری دقیق مجهز اند و در عملیات حمایت از نیروهای دولتی عراق در عملیات زمینی علیه مواضع داعش شرکت می‌کنند. واحد هواپیماهای بدون سرنشین نیروی هوایی سطنتی نیز در جنگ در عراق مشارکت دارد. نیروی هوایی بریتانیا گفته است که تا کنون بیش از یک هزار و یکصد مورد ماموریت رزمی را بر فراز خاک عراق انجام داده که شامل دویست و پنجاه مورد هدف‌گیری و انهدام مواضع نیروهای داعش بوده است.

در عین حال، منتقدان سیاست دولت بریتانیا در عراق گفته‌اند که مجموع این عملیات تنها به حدود ٥ درصد کل حملات هوایی نیروهای ائتلاف بالغ می‌شود و در پیشبرد جنگ علیه دولت اسلامی تاثیری چندانی نداشته است. وزیر دفاع بریتانیا این نظر را رد کرد و گفت که کمیت این عملیات را باید با توجه به کیفیت عملیات شناسایی و اکتشافی و همچنین موفقیت هواپیماهای بریتانیایی در هدف‌گیری دقیق مواضع دشمن ارزیابی کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption نقش اصلی هواپیماهای بریتانیایی هدف‌گیری دقیق مواضع دشمن بوده است

با وجود ابراز خوشبینی وزیر دفاع بریتانیا و سایر کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی درباره موفقیت نظامی علیه داعش، برخی از ناظران یادآور شده‌اند که با گذشت بیش از یک سال از اعلام تشکیل دولت اسلامی، این گروه همچنان بخش‌های بزرگی از خاک عراق و سوریه را در اختیار دارد و علاوه بر آن، توانسته است امور سرزمین‌های اشغالی را هم به نحوی اداره کند.

با وجود تحریم کامل معامله نفتی با دولت اسلامی، گفته می‌شود که عواید نفتی آن هر ماهه به بیش دز ٤٠ میلیون دلار می‌رسد و ورود داوطلبانی از کشورهای مختلف جهان تلفات انسانی آن را به خوبی ترمیم می‌کند.

عملیات نیروی هوایی بریتانیا علیه دولت اسلامی در حال حاضر به هدف‌هایی در داخل خاک عراق منحصر است اما اخیرا وزیر دفاع گفته بود خواستار کسب تاییدیه پارلمان برای گسترش این عملیات به حریم هوایی سوریه خواهد شد.

مطالب مرتبط