آمریکا می‌گوید استفاده داعش از سلاح شیمیایی در عراق را بررسی می‌کند

شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید گزارش‌های اخیر درباره استفاده شبه‌نظامیان گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) از سلاح شیمیایی را "بسیار جدی" بررسی می‌کند.

آلیستر بسکی، سخنگوی شورای امنیت ملی در کاخ سفید، با اشاره به اینکه داعش پیشتر هم به استفاده از سلاح شیمیایی متهم بوده گفته است آمریکا در حال جمع آوری اطلاعات بیشتر در این باره است.

روز پنجشنبه مقام‌های کردستان عراق اعلام کردند شماری از نیروهای پیشمرگه آنها یک روز قبل در نزدیکی شهر مخمور هدف حمله داعش قرار گرفته اند.

وزارت دفاع آلمان که آموزش پیشمرگه‌های کرد را در این منطقه به عهده دارد اعلام کرده که نزدیک به ۶۰ تن از این نیروها دچار مشکلات تنفسی شده اند.

اختلالات تنفسی یکی از نشانه‌های حملات شیمیایی محسوب می‌شود اما هیچکدام از مقام‌های کردستان عراق یا آلمان درباره نوع سلاح شیمیایی به کار رفته در این حمله توضیحی نداده اند.

توضیح تصویر،

مخالفان بشار اسد، حکومت سوریه را به استفاده از گاز کلرین در بمب‌های بشکه‌ای متهم می‌کنند

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تایید استفاده داعش از سلاح شیمیایی می‌تواند رویکرد نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا درباره مبارزه با این گروه بنیادگرا در خاک عراق و سوریه را متحول سازد.

آمریکا و متحدانش از یک سال قبل مواضع داعش را هدف حملات هوایی قرار می‌دهند اما در رویارویی زمینی با شبه‌نظامیان این گروه عمدتا به نیروهای کرد و ارتش عراق وابسته هستند.

همچنین روز پنجشنبه روزنامه وال استریت جورنال به نقل از یک مقام یک مقام نظامی عالی رتبه آمریکا گزارش داد که بنا به "اطلاعات موثق" داعش اخیرا در حمله به پیشمرگه‌های کرد احتمالا از گاز خردل استفاده کرده است.

گاز خردل در طبقه بندی سلاح‌های شیمیایی ممنوع قرار دارد و در صورت تنفس باعث ایجاد تاول، نابینایی، و مشکلات تنفسی می‌شود.

یک مقام نظامی آمریکا به وال استریت جورنال گفته است که داعش احتمالا گاز خردل را از داخل سوریه یا عراق به دست آورده است.

سوریه پیش از آنکه در سال ۲۰۱۴ زرادخانه تسلیحات شیمیایی خود را به بازرسان بین‌المللی بسپارد گفته بود که مقادیر زیادی از گاز خردل در اختیار داشته است.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیشتر گفته بودند که گروه "دولت اسلامی" در برخی حملاتش در داخل خاک عراق از گاز کلر استفاده کرده است.