پلیس تایلند خواستار همکاری اینترپل برای یافتن و بازداشت مظنونان بمب‌گذاری معبد هندوها شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption مظنون اصلی خارجی به نظر می‌رسد اما احتمال گریم و تغییر چهره او نیز منتفی نشده است

پلیس تایلند خواستار کمک اینترپل - پلیس بین‌الملل - برای یافتن و بازداشت مظنونان بمب گذاری در یک معبد هندوها در آن کشور شده است.

روز پنجشنبه، ٢٩ مرداد (٢٠ اوت)، رئیس پلیس تایلند گفت که مظنون اصلی بمب گذاری روز دوشنبه در معبد هندوها در بانکوک، پایتخت، به احتمال زیاد از کشور خارج شده و از اینترپل خواسته شده است برای بازداشت او با تایلند همکاری کند.

در انفجار روز دوشنبه در معبد اراوان بیست نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند که هشت تن از کشته‌شدگان جهانگردان خارجی بودند.

رئیس پلیس تایلند گفته است که با توجه به نوع بمب و نحوه بمب‌گذاری، این حمله یک اقدام فردی نبوده و دست کم یک ماه برای طراحی آن زمان لازم بوده و بیش از ده نفر در اجرای آن مشارکت داشته‌اند.

به گفته او برای انجام این بمب گذاری به افرادی برای تهیه مواد و ساخت بمب و همچنین بررسی محل و نظارت بر اجرای عملیات نیاز بوده و در نتیجه، وجود یک اقدام فردی منتفی است.

پلیس تایلند با انتشار عکسی از فرد بمب‌گذار گفته است که از ظاهر او به نظر می‌رسد که این فرد خارجی است و به احتمال زیاد پس از انجام این عملیات، از تایلند خارج شده است. مقامات پلیس این احتمال را هم مردود ندانسته‌اند که ممکن است این فرد صورت خود را گریم کرده باشد.

پلیس تایلند گفته است که شبکه مسئول این بمب‌گذاری با کسانی در داخل تایلند ارتباط داشته‌ اما براساس مشورت با نهادهای امنیتی داخلی و خارجی نتیجه گرفته‌اند که با "تروریسم جهانی" مرتبط نبوده است.

در دهه‌های اخیر، چند مورد بمب‌گذاری از تایلند گزارش شده که گروه‌های اسلامگرای تجزیه‌طلب مسئولیت آنها را بر عهده گرفته‌اند اما پیش از این، انفجاری در چنین ابعاد و با چنین تلفاتی در این کشور روی نداده بود.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت انفجار روز دوشنبه را برعهده نگرفته و انگیزه بمب‌گذاری نیز نامعلوم است.