افزایش اعتراض‌ها به اردوغان همزمان با ادامه خشونت‌ها در ترکیه

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سرهنک مهمت الکان در تشییع جنازه برادرش

شبکه‌های خبری در ترکیه در ۲۴ ساعت گذشته بارها تصویر افسر جوانی را نشان داده‌اند که در کنار تابوت یکی از نظامیان کشته شده در درگیری‌های اخیر، از سیاست‌های دولت انتقاد می‌کند.

این افسر، سرهنگ دوم مهمت الکان است که در تشییع برادرش، سروان علی الکان در استان جنوبی عثمانیه در جنوب ترکیه شرکت کرده بود.

سروان الکان، افسر ۳۲ ساله ارتش ترکیه در حمله شبه نظامیان مسلح به یک قرارگاه ارتش در استان شرناق در جنوب شرقی ترکیه کشته شد. این حمله به شبه نظامیان حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، نسبت داده شده است.

سرهنگ دوم مهمت الکان با لباس نظامی در کنار تابوت برادرش به خبرنگاران گفت:‌ "چرا کسانی که تا دیروز درباره راه حل صحبت می‌کردند،‌ حالا از جنگ صحبت می‌کنند؟"

آقای الکان درباره گفت‌و‌گوهای صلح میان دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان و آتش بس دو ساله میان آنها صحبت می‌کرد. این گفت‌و‌گوها با نظارت رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه آغاز شد.

پس از قتل دو مامور پلیس به دست پ‌ک‌ک که به گفته این گروه با هدف تلافی کشتار داوطلبان چپ‌گرا و کرد در انفجار سوروچ صورت گرفت، این آتش‌بس پس از دو سال و نیم نقض شد.

انفجار سوروچ به داعش نسبت داده شد ولی پ‌ک‌ک دولت ترکیه را متهم به حمایت از این گروه کرده است.

همزمان، دو نفر از نمایندگان پارلمان ترکیه از حزب عدالت و توسعه که سعی داشتند در صف اول نماز بر جنازه سروان الکان قرار بگیرند، با مخالفت خانواده او مواجه شدند و محل برگزاری تشییع جنازه را ترک کردند.

'آرزومندان شهادت'

سرهنگ دوم الکان همچنین در سخنان خود از اظهارات بعضی از اعضای دولت ترکیه انتقاد کرد.

آقای الکان خطاب به خبرنگاران گفت:‌ "آنها که می‌گویند می‌خواهند شهید شوند، با سی محافظ و خودروهای زرهی در کاخ‌ها مستقر هستند. اگر در پی شهادت هستید، باید به میدان بروید و آستین ها را بالا بزنید."

حق نشر عکس AP
Image caption انفجار بمب کنار جاده در سیرت در هفته گذشته

وزیر انرژی ترکیه هفته پیش در پاسخ به خبرنگاران گفته بود که آرزو دارد برای دین و کشورش شهید شود.

این نخستین بار نیست که مراسم تشییع جنازه یکی از نظامیان کشته‌شده در خشونت‌های این کشور به صحنه اعتراض به رجب طیب اردوغان و سیاست‌های حزب حاکم عدالت و توسعه تبدیل شده است.

هفته گذشته نیز معترضان نسبت به حضور محمد موذن اوغلو، وزیر بهداشت ترکیه و سخنانش در مراسم تشییع یک درجه‌دار اعتراض کردند.

خشونت‌ها میان دولت ترکیه و شبه نظامیان پ‌ک‌ک در یک ماه گذشته باعث کشته شدن نزدیک به ۶۰ نفر از نظامیان و ماموران امنیتی شده است.

در آخرین مورد، برخورد یک خودروی نظامی با یک بمب کنار جاده‌ای در استان هکاری در جنوب شرقی ترکیه دو کشته و سه مجروح بر جای گذاشته است.

این حادثه دوشنبه در ناحیه شمدینلی در نزدیکی مرز ایران و عراق رخ داد.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری آناتولی، دولت ترکیه می‌گوید بیشتر از ۸۰۰ شبه نظامی پ‌ک‌ک در حملات هوایی به پایگاه‌های این گروه در شمال عراق یا در عملیات نظامی در داخل ترکیه کشته شده‌اند.