اجساد '۲۰ تا ۵۰' پناهجو در کامیونی در اتریش پیدا شد

حق نشر عکس AFP
Image caption این کامیون در جاده اصلی نزدیک به مرز اتریش با مجارستان پیدا شده است

دولت اتریش تائید کرده که جسد ده‌ها پناهجو را در کامیونی در ایالت بورگن‌لند در شرق این کشور کشف کرده است.

پلیس گفته است به نظر می‌رسد در کامیونی یخچال‌دار که در جاده اصلی نزدیک به مرز اتریش با مجارستان پیدا شد ۲۰ تا ۵۰ جسد باشد. پلیس مرگ این افراد را جنایتی هولناک خوانده است.

بنا به اعلام به نظر می‌رسد مدتی از مرگ این افراد گذشته و این اجساد در حالی پیدا شده‌اند که در حال پوسیدن بوده‌اند. رئیس پلیس ایالت بورگن‌لند، که این کامیون در آن پیدا شده، گفته است می‌توان تخمین زد که این افراد یک و نیم تا دو روز پیش، و قبل از رسیدن به اتریش، جان خود را از دست داده باشند.

این کامیون در حالی پیدا شده است که نشستی درباره مهاجران و پناهجویان در وین، پایتخت اتریش، برگزار می‌شود. وزیر امور خارجه اتریش در آستانه این نشست به بی‌بی‌سی گفت سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا در حال شکست خوردن است. بیشتر بخوانید

کامیونی که امروز پیدا شد پلاک مجارستان داشت و دولت مجارستان گفته است در حال همکاری با دولت اتریش برای یافتن راننده این کامیون است که فراری است.

حق نشر عکس AP
Image caption آوارگان جنگ سوریه سعی می‌کنند به اروپا بروند

وزیر کشور اتریش گفته است این فاجعه نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا به سیاست واحدی برای مراقبت از جان پناهجویان و مقابله با گروه‌های قاچاق انسان نیاز دارد.

ده‌ها هزار مهاجر و پناهجو از مناطق بحران زده دنیا در خاورمیانه و آفریقا سعی می‌کنند خود را به اروپا برسانند و در این میان هزاران نفر از آنها جان خود را از دست می‌دهند. ادامه جنگ داخلی در سوریه و ناآرامی‌ها در لیبی، عراق و دیگر کشورها موج پناهجویی را تشدید کرده است.

فعالان حقوق مهاجران و پناهجویان از کشورهای اروپایی به خاطر نپذیرفتن پناهجویان، و به ویژه پناهجویان سوری انتقاد می‌کنند. در حالی که ترکیه و لبنان هر کدام بیش از یک میلیون سوری را به پناهندگی پذیرفته‌اند در اروپا به غیر از آلمان، که حدود ۱۰۰ هزار سوری در آن به سر می‌برند، دیگر کشورهای بین صفر تا چندهزار پناهجوی سوری را اسکان داده‌اند.