بان خواستار تلاش برای جلوگیری از مرگ مهاجران در اروپا شد

حق نشر عکس EPA
Image caption مردم در محل کشف اجساد ۷۱ نفر در اتوبانی در اتریش گل گذاشته اند

در پی گزارش شدن مرگ صدها مهاجر در روزهای اخیر، سازمان ملل متحد گفته است که برای جلوگیری از مرگ مهاجرانی که به اروپا می گریزند باید تلاش "خیلی بیشتری صورت گیرد."

بان کی مون دبیر کل این سازمان خواستار یک واکنش جمعی برای مقابله با این بحران شد و از کشورهای روبرو با سیل مهاجران خواست "مسیرهای ایمن و قانونی" برای آنها درست کنند.

روز پنجشنبه اجساد ۷۱ نفر که تصور می شود اهل سوریه باشند در کامیونی در اتریش پیدا شد. و در پی غرق دو قایق در آب های لیبی بیم مرگ حدود ۲۰۰ نفر دیگر می رود.

آقای بان تازه ترین حوادث را "هولناک و مایه دلشکستگی" خواند.

او گفت: "اکثریت بزرگی از کسانی که این سفر طاقت فرسا و خطرناک را به جان می خرند پناهجویانی هستند که از کشورهایی مثل سوریه، عراق و افغانستان می آیند."

او افزود: "جامعه جهانی باید عزم بیشتری برای حل مناقشه ها و سایر مشکلاتی که برای مردم چاره کمی جز ترک کشور باقی می گذارد نشان دهد."

آقای بان از کشورها خواست به قوانین بین المللی در مورد درخواست پناهجویی احترام بگذارند، و مردم را "در صورت وجود ترس از ظلم و سرکوب، وادار به بازگشت به جاهایی که از آن گریخته اند نکنند... این نه فقط مساله قوانین بین المللی، بلکه وظیفه انسانی ماست."

او گفت:‌ "این یک تراژدی انسانی است که یک واکنش مصمم سیاسی و جمعی را لازم می آورد. این یک بحران همبستگی است، نه یک بحران آماری."

آقای بان همچنین خواستار اقدامات بیشتر علیه قاچاقچیان انسان شد، درخواستی که جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید هم جمعه منعکس کرد.

آقای ارنست گفت:‌ "خشونت ها و بی ثباتی در شمال آفریقا و خاورمیانه نه فقط منطقه مجاور را بی ثبات می کند، بلکه آثار بی ثبات کننده آن در سایر مناطق جهان هم به تدریج حس می شود، از جمله در اروپا."

در پی غرق دو قایق در روز پنجشنبه، حین عبور از زووارا در غرب طرابلس به سوی ایتالیا، بیم غرق حدود ۲۰۰ نفر می رود.

اجساد حدود ۱۰۰ نفر تاکنون پیدا شده و امدادگران در لیبی همچنان مشغول جستجو برای یافتن ۱۰۰ نفر دیگر هستند.

بعضی از بازماندگان پس از گذراندن شب در آب - با کمک جلیقه های نجات - نجات یافته اند.

تصور می شود که بیشتر قربانیان این حادثه اهل سوریه و افغانستان بوده باشند اما یک دیپلمات بنگلادشی گفت که حداقل پنج نفر از کشور او هم در میان قربانیان هستند.

در تحولی جداگانه پلیس ایتالیا پس از کشف ۵۲ جسد در داخل یک کشتی در سواحل لیبی در روز چهارشنبه می گوید که ۱۰ قاچاقچی مظنون را دستگیر کرده است.

همزمان پلیس مجارستان هم گفت که ۴ نفر را در ارتباط با کشف اجساد ۷۱ مهاجر در کامیونی در اتریش که تصور می شود سوری باشند بازداشت کرده است. کامیون حامل این مهاجران در نزدیکی مرز مجارستان رها شده بود.

قربانیان ۵۹ مرد، هشت زن و ۴ کودک بودند که تصور می شود دو روز از مرگ آنها گذشته بود.

مقام ها می گویند که این افراد احتمالا در اثر کمبود هوا در محفظه بسته بخش بار پشت کامیون خفه شده اند.

در ماه های اخیر ده ها هزار مهاجر از کشورهای جنگ زده در خاورمیانه و آفریقا سعی کرده اند خود را به اروپا برسانند.

ماه گذشته ۱۰۷ هزار و ۵۰۰ نفر از مرزهای اروپا گذشتند که یک رکورد به حساب می آید.

بعضی از آنها مبالغ هنگفتی برای این سفر به قاچاقچیان می پردازند. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می گوید که بیش از ۲۵۰۰ نفر در سال ۲۰۱۵ هنگام تلاش برای رسیدن به اروپا جان باخته اند.

حق نشر عکس AP
Image caption ماموران هلال احمر در ساحلی در زووارا اجساد قربانیان غرق دو قایق را منتقل می کنند