'فرار' تعدادی از ملوانان ربوده شده ایرانی از دست دزدان دریایی

مدیرکل شیلات استان سیستان و بلوچستان در ایران می‌گوید که ۱۷ ملوان و صیاد ایرانی از دست دزدان دریایی سومالیایی فرار کرده اند.

خبرگزاری فارس، به نقل از محسنعلی گلشنی، گزارش کرده است که این افراد که فروردین ماه امسال به وسیله دزدان سومالیایی ربوده شدند، هفته گذشته موفق شدند فرار کنند.

این خبرگزاری به نقل از منابعی در وزارت امور خارجه ایران افزوده است که آنها توانسته اند با استفاده از "توفانی شدن هوا" فرار کنند و خود را "به یک کشتی اروپایی" برسانند.

به نقل از مسئولان وزارت خارجه ایران گفته شده است که این افراد قرار است با "همکاری نیروی دریایی ایران، تا پایان هفته وارد کشور شود."

پیشتر و در خرداد ماه، خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت که مقامات استان سیستان و بلوچستان از ناپدید شدن یک لنج صیادی ایران خبر داده و افزوده اند که آخرین تماس با این لنج در "۴ فروردین ماه" بوده است. این گزارش تعداد این افراد را ۱۴ نفر گزارش کرده بود.

در شش فروردین ماه سال جاری نیز یکی از مدیران برنامه مبارزه با دزدی دریایی در سازمان ملل متحد گفت که دو کشتی ماهیگیری ایرانی طی روزهای گذشته توسط دزدان دریایی در آبهای سومالی ربوده شده است.

دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران نیز در آن زمان گفت که طی چند روز گذشته نیروی دریایی ارتش ایران چندین بار با دزدان دریایی در خلیج عدن برخورد کرده است.

طی سال‌های اخیر دزدان دریایی بارها به کشتی‌ها و نفتکش‌های ایرانی حمله کرده‌اند.

در روز پایانی سال گذشته خورشید نیز دزدان دریایی در خلیج عدن تلاش کردند یک نفتکش ایرانی را تصرف کنند و با تیراندازی به سوی این نفتکش، آن را وادار به توقف کردند، اما دخالت گشت نیروی دریایی باعث شد تا دزدان دریایی عقب‌نشینی کنند.